Na závody musíte mít výsledky ve škole. Česká oštěpařka si vyzkoušela univerzitní systém v USA

Atleti Spojených států patří mezi absolutní světovou elitu a důležitou složkou jejich systému je kombinace vysokoškolského studia s vrcholovým sportem. Podobnou cestu si na univerzitě ve Virginii vyzkoušela také česká oštěpařka Irena Šedivá. Ta se vydala za oceán po nepovedeném evropském šampionátu do 22 let a nakonec tam strávila 4 roky.

Virginie/USA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irena Šedivá | Foto: archiv Ireny Šedivé

„Trenéra, který mě narekrutoval, jsem poznala, když jsme s Tomášem Dvořákem odcházeli ze stadionu. Ještě jsem měla slzy v očích, když mě oslovil. Říkala jsem si, že větší příležitost už mít nebudu," vzpomíná Irena Šedivá na pro ni nepovedený a také zlomový šampionát ve finském Tampere, po kterém vyrazila za dobrodružstvím do Spojených států.

V začátcích se trochu trápila, ale jakmile si zvykla na tamní systém, měnit už nechtěla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oštěpařka Irena Šedivá dvakrát vyhrála univerzitní mistrovství USA, nyní se vrací do Čech

„Sport, pro mě atletika, a škola jsou jedna instituce. Jedno bez druhého nefunguje. Ve škole musíte mít slušné výsledky, abychom vůbec mohli závodit. Všechno se filtruje přes poradce, kteří kontrolují naše známky, to, že chodíme do školy a máme vše, co potřebujeme," povídá 25 letá dívka.

Na univerzitním mistrovství Spojených států obhájila mistrovský titul. Za 4 roky za oceánem si ale všimla, že tam zdravotní zázemí není na takové úrovni, jakou by očekávala.

„Celkově je starost o naše zdraví a prevence větší, než je v Americe. Mají množství atletů a jen ti nejlepší to zvládnou. Spousta lidí se zraní, to je trošku nevýhoda. Jede se ve velkém množství a ta kvalita se selektuje tím, kdo přežije," přibližuje Irena Šedivá trochu drsné síto na amerických univerzitách.

Irena Šedivá s koučem | Foto: archiv Ireny Šedivé

I tak je ale ráda, že v roce 2013 do Virginie vyrazila za novou životní zkušeností. Kromě toho se posunula dál i jako atletka, přestože cítí, že světovou oštěpařskou velmocí Spojené státy jen tak nebudou.

„Chybí tomu technika. V Čechách máme na techniku a oštěp skvělé trenéry a lidi, co tomu moc rozumí. Teď chci trávit trošku času v Čechách s lidmi, co o tom ví víc," vypráví oštěpařka.

Irena Šedivá se tak chystá po čtyřech letech studia ve Spojených státech zpátky domů a ráda by se poprvé dostala na světový šampionát, který v srpnu přivítá Londýn. Zatím jí k limitu chybí necelé 3 metry.

Irena Šedivá | Foto: archiv Ireny Šedivé

Jakub Marek, František Šmíd, vm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme