Nepodceňujte před maratonem detaily. Leckdy vám mohou zkazit celý závod

Spousta hodin tréninku, opatrnost na sebe sama a ladění formy. Takhle nějak se připravují zkušení běžci, když se chystají na maraton. Znají i malé triky, které jsou v konečném důsledku podstatné. Že není nejlepší nápad koupit si pár dní před závodem nové boty, ve kterých odstartují, je asi jasné. Jsou tu ale další drobnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Méně zkušené běžce by mohlo překvapit, jaké maličkosti mohou znepříjemnit, znechutit a zničit celý závod. Zkušení běžci ale problémům dokážou předejít díky tréninkům nebo delším závodům, které již absolvovali. Diváci si občas mohou všimnout, že někteří vytrvalci dobíhají s trikem, přes které jim prosakuje krev.

Ta většinou pochází z rozedřených bradavek. „Problém vzniká například nošením použitého dresu. Normálně se tak bradavky přelepují," radí běžec a trenér Jan Pernica. Ženy tak v tomto ohledu mají nad muži o jednu starost méně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Běžec Jan Pernica upozorňuje na detaily při maratonu

„Stačí jim pevná, dobře funkční a padnoucí podprsenka, která se neposunuje," říká běžkyně Denisa. Oblečení ve spodní části těla prý záleží na preferencích. „Já objevila kouzlo volných krátkých kalhot. Jiné ženy ale nedají dopustit na elasťáky," dodává.

Proč elastické kalhoty – u pánů naostro? Při 42 tisících a 195 metrech dlouhém maratonu udělají muži moc kroků. Stejně tolikrát se jim o sebe mohou otřít stehna. „Používáme na ně vazelínu. Musíme předvídat a vyzkoušet si ji na tréninku, protože v samotném závodě už pak nezmůžete nic," tvrdí Pernica.

Právě proto se snažím sestavit malý seznam, na co není dobré zapomenout. Je fajn, když vás někdo – mě třeba fyzioterapeutka Zuzana Krchová – naučí zatejpovat si kritická místa. I když návody najdete i v krabičce s tejpem.

„Je dobré ustřihnout růžky tejpu, ale se neodlepil. Předtím oholit chlupy a pořádně osušit pokožku," uvádí Krchová.

Tomáš Kohout, sob Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme