Pražské ulice jí svědčí. Keňská běžkyně Jepkosgeiová v nich překonala už druhý světový rekord

Poprvé v historii zaběhla žena 10 kilometrů mimo atletický stadion pod půl hodiny. Keňanka Joyciline Jepkosgeiová ovládla tradiční pražskou Grand Prix za 29 minut a 43 sekund. Výrazně tak vylepšila svůj vlastní světový rekord a stačila si užít i tradičně výbornou atmosféru v ulicích české metropole.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová rekordmanka na deset kilometrů Joyciline Jepkosgeiová | Zdroj: ČTK

„Neměla jsem žádný problém. Hodně jsem si před závodem věřila, protože jsem věděla, že jsme s trenérem udělali zase kus práce. Takže jsem doufala, že tady ten rekord překonám a to se nakonec povedlo,“ říkala po závodě nová rekordmanka na deset kilometrů Joyciline Jepkosgeiová.

„Trochu těžší to bylo na kostkách, ale jinak byly podmínky velmi dobré a jako vždy tady byla úžasná atmosféra. A díky ní jsem byla ještě silnější,“ dodala po historickém zápisu do atletických tabulek.

Jepkosgeiová zaběhla v Praze jako první žena v historii 10 km na silnici pod 30 minut

Číst článek

V dubnu letošního roku překonala při pražském půlmaratonu světový rekord. Tehdy si vytvořila na mezičasu i nové maximum na silniční desítku časem 30 minut a čtyři sekundy. Už od prvních kilometrů zářijového závodu večerní Prahou bylo jasné, že se tento výkon výrazně otřese.

„Něco naprosto neskutečného, neuvěřitelného. Obzvlášť Joyciline, to je opravdu tak milá holka, že nikomu bych to asi nepřála víc. Opravdu klobouk dolů,“ jen v superlativech mluvila pro Radiožurnál o keňské vytrvalecké hvězdě nejlepší Češka Eva Vrabcová-Nývltová.

Sama Vrabcová-Nývltová dorazila do cíle sedmá v čase 33:08, což je o sekundu za jejím českým rekordem. Věděla ale, že se ve skvělých podmínkách dalo běžet o dost rychleji, ale na to, že toho po 14. místě z maratonu na světovém šampionátu v Londýně moc nenatrénovala, tak to pro ni nebyl špatný závod.

„Trénovala jsem jenom vytrvalost, takže to pro mě byl opravdu sprint. Na třetím až pátem kilometru, protože začátek byl trochu přepálený, jsem si to protrpěla. Ale ta atmosféra tady to všechno vynahradí, to je úžasný,“ nezapomněla ani Vrabcová-Nývltová pochválit davy fanoušků

Ti přišli podpořit nejen elitní atlety, ale i víc než 10 tisíc amatérů na trati tradičního závodu setmělou Prahou.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme