Maraton v zimě. Kipruto si i ve dvou stupních věří na rekord, amatérští běžci by měli začít volněji

Tradičně vysoké teploty, které doprovázejí Pražský mezinárodní maraton, letos vytrvalci čekat nemůžou. Víc než 10 tisíc běžců naopak vyrazí v 9 hodin dopoledne na trať vedoucí českou metropolí v možná největší zimě v dosavadní historii závodu. 25. ročník prestižní akce tak bude velkou výzvou pro atlety, kteří jsou zvyklí trénovat v horkých podmínkách afrických náhorních plošin.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský maraton, archivní foto | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Slyšel jsem samé pozitivní ohlasy a také o tom, že je tady skvělá atmosféra. Také mi vyhovuje, že bude poměrně chladno. Loni jsem byl u toho když Eliud Kipchoge zaběhl v Berlíně světový rekord, takže si myslím, že je možné úplně všechno,“ řekl na Radiožurnálu jeden z favoritů pražského maratonu Keňan Amos Kipruto.

Pražský maraton omezí hromadnou dopravu. Policie žádá řidiče, aby se vyhnuli centru města

Číst článek

Keňan se ale trochu vymyká představě o teplomilných vytrvalcích z Afriky. Velký kamarád největší světové maratonské hvězdy (krajana Kipchogeho, pozn. red) tak věří, že může i přes velkou zimu na první květnovou neděli útočit na 9 let starý traťový rekord 2 hodiny 5 minut a 39 sekund.

Na limit pro světový šampionát v Kataru, který je o víc než 10 minut pomalejší, se chce dostat největší domácí hvězda Jiří Homoláč: „Pět stupňů je lepších než 25. Během se zahřejete, ale zas nesmí být moc chladno. 10 stupňů by bylo ideálních.“

Podle poslední předpovědi by ale měly být pouze 2 stupně nad nulou a to bude problém hlavně pro tisíce amatérských maratonců.

„Jde o to, aby se adekvátně zahřáli a rozcvičili. Kolikrát na startu stojí třeba hodinu, než se rozeběhnou. Prvních pár kilometrů by měli běžet volněji, organismus se zahřeje sám,“ přidává základní radu pro běžce amatéry v chladném počasí manažerka závodu Jana Moberly.

A přestože pár stupňů nad nulou není pro maraton ideální teplota, rozhodně je to pro organismus závodníků šetrnější varianta než třeba loňských 25 stupňů, kdy museli záchranáři křísit hned několik kolabujících sportovců.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme