Pražský půlmaraton ovládli Keňané, zvítězili Kiprop Renju a Jepletingová. Nejlepším Čechem byl Homoláč

Pražský půlmaraton seriálu RunCzech, který se po třech letech vrátil na tradiční trať historickým centrem města, vyhráli Keňan Kenneth Kiprop Renju a jeho krajanka Nesphine Jepletingová. Nejlepším Čechem byl v mrazivém počasí Jiří Homoláč. Nejrychlejší závodníci běželi pod hodinu, ale mužský traťový rekord 58:47 odolal. Renju finišoval v čase 59:28.

Praha (Aktualizováno: 15:06 2. 4. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keňan Kenneth Kiprop Renju

Keňan Kenneth Kiprop Renju | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

V čele závodu byla čtveřice afrických běžců. Renju rozhodl o svém triumfu při náběhu na Mánesův most několik stovek metrů před cílem u Rudolfina, kdy se oddělil od osmého muže historických tabulek Philemona Kiplima.

Stewartová přepsala české vytrvalecké tabulky, v Istanbulu vylepšila rekord v půlmaratonu

Roli největšího českého favorita potvrdil Homoláč, který běžel půlmaraton nejlépe od roku 2019. V čase 1:04:37 ještě cítil vzhledem k podmínkám rezervy.

„Problém nám dělal vítr, který byl velmi sílný a neumožnilo to někdy běžet rychle. Ten čas byl o něco horší, než jsem si představoval, že by mohl být. Jsem ale spokojen, že jsem zase po třech letech běžel 64 minut,“ řekl Radiožurnálu v cíli Homoláč.

„Jsem šťastný. Byla velká zima, takže jsem neběžel osobní rekord. Jsem rád za vítězství,“ řekl České televizi pětadvacetiletý vítěz závodu Renju, který si letos v únoru při závodě ve Spojených arabských emirátech vylepšil osobní maximum na 58:35.

Pod hodinu se dostal i třetí Matthew Kimeli, který odsoudil ke čtvrté příčce vítěze posledních dvou klasických ročníků pražského půlmaratonu z let 2018 a 2019 Benarda Kimeliho.

Roli favoritky ženského závodu potvrdila pětadvacetiletá členka RunCzech Racing týmu Jepletingová. V Praze závodila poprvé před dvěma lety, kdy byla vodička při půlmaratonu pro elitu na Letné a skončila druhá. Tentokrát se radovala z vítězství.

Pražský půlmaraton:

Muži: 1. Renju 59:28, 2. Kiplimo 59:33, 3. M. Kimeli (všichni Keňa) 59:46, ...16. Homoláč 1:04:36, 22. J. Zemaník 1:07:01, 23. Křivohlávek (všichni ČR) 1:07:11.

Ženy: 1. N. Jepletingová 1:06:57, 2. Cheptaiová 1:07:16, 3. B. Jepletingová (všechny Keňa) 1:08:39, ...11. Homolková 1:20:31, 13. Kamínková 1:21:23, 16. Rusínová (všechny ČR) 1:24:05.

jam, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít