Před 65 lety začala olympiáda v Helsinkách, galapředstavení manželů Zátopkových

Na olympijských hrách v Helsinkách vstoupili manželé Zátopkovi mezi sportovní legendy. Emil vybojoval tři zlaté medaile ve vytrvalostních bězích a čtvrté rodinné zlato přidala Dana Zátopková v hodu oštěpem. Helsinská olympiáda začala právě před 65 lety, 19. července 1952.

Helsinky, Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emil Zátopek | Foto: Roger Rössing

Emil Zátopek přitom do Finska málem neodletěl. V knize, kterou napsal s manželkou Danou, vzpomíná, jak nenastoupil do letadla, protože stranické vedení nechtělo na sever pustit jiného běžce Stanislava Jungwirtha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Helsinek se zachovaly i rozhlasové reportáže doběhů Emila Zátopka

„Asi za dva dny u nás doma zastavilo auto, že se mám dostavit na ministerstvo. Tam s kyselým ksichtem vytáhli pas a letenku jak pro mne, tak pro Standu,“ vysvětloval Emil Zátopek, proč dorazil do dějiště olympijských her s třídenním zpožděním.

V Helsinkách už potvrdil roli favorita. V závodě na 10 000 metrů vedl startovní pole tak, že ho druhý den v novinách vykreslili jako lokomotivu. A z vlaku za ní postupně odpadaly vagony. Jako poslední Francouz Alain Mimoun. „Zátopek vbíhá do cílové rovinky, už jen 100 metrů, 40 metrů, 20 metrů, Emil je v cíli!“ křičeli rozhlasoví reportéři.

Druhé zlato získal Emil v běhu na pět kilometrů, tentokrát rozhodl o vítězství nad Mimounem až posledních stovkách metrů. Danu to vyburcovalo k rekordnímu hodu oštěpem, který poslala za značku 50 metrů.

„Když jsme se s Danou potkali, odcházel jsem s medailí, Dana přicházela se svými soupeřkami a jásala. 'Kde máš tu medaili? Dej mi ji!' A už ji měla v kabeli. Pak přiběhl do šatny vedoucí, že Dana hodila olympijský rekord. Byl to pro nás velice šťastný den,“ vzpomínal Zátopek v rozhlasovém rozhovoru.

Famózní úspěch korunoval zlatem z maratonu, ve kterém původně ani startovat nechtěl a běžel ho poprvé v životě. Měl na něj ale natrénováno, v přípravě běhal Zátopek denně i třicet kilometrů. Když vběhl na olympijský stadion, jeho jméno vyvolávalo 75 tisíc fanoušků. Ve Finsku navíc běhy na dlouhé tratě patřily mezi nejoblíbenější disciplíny.

Ze zlatého oštěpu je smeták

Kromě medailí si Zátopkovi přivezli z Helsinek i Danin vítězný oštěp. Emil si ho ale příliš nevážil a jako praktický člověk pro něj našel jiné využití než jen jako relikvii.

„Zlatý oštěp byl dřevěný z finské břízy. Pán, který v poli značkoval, za mnou přišel, že mi ho dá. Měla jsem ho doma, ale Emil ho v nestřeženém okamžiku popadl a narazil na něj smeták. Byla jsem trošku uražená, protože jsem v tom viděla jeho žárlivost. Měla jsem ho v kuchyni a po mnoha letech ten Fin přijel do Prahy a ptal se, jestli ten oštěp mám. A já jsem se styděla, bylo to hrozné,“ vzpomínala Dana Zátopková v rozhlasovém rozhovoru.

Šílím, jak holky dnes běhají skoro nahaté, říká Zátopková a vzpomíná, jak oštěpem trefila Inda

Číst článek

Dnes je zlatý oštěp, stále ještě v podobě smetáku, v muzeu v Kopřivnici. Další se proměnil v násadu na hrábě a jeden, přezdívaný vlaštovka, se stal prádelní šňůrou u okna bytu v Troji, kde Dana Zátopková, která zanedlouho oslaví 95. narozeniny, žije.

Na olympijských hrách v Helsinkách získalo Československo celkem 13 medailí, z toho sedm zlatých. Kromě manželů Zátopkových ovládli své soutěže i boxer Ján Zachara, kanoista Josef Holeček a čtyřka bez kormidelníka ve veslování.

Jaroslav Skalický, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme