Jepkosgeiová zaběhla v Praze jako první žena v historii 10 km na silnici pod 30 minut

Praha byla podruhé během krátké doby svědkem světového běžeckého rekordu. V rámci sobotního Birell Grand Prix se o jeho překonání na desetikilometrové trati v ulicích hlavního města pokusila hned dvojice Keňanek. Úspěšnější byla Joyciline Jepkosgeiová, která desetikilometrovou trať zaběhla za 29:43 a vylepšila tak vlastní světový rekord o 21 sekund. Mužský závod vyhrál v nejlepším čase letošní sezony 27:10 Keňan Benard Kimeli.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joyciline Jepkosgeiová s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou | Zdroj: ČTK

Změny v dopravě při Birell Grand Prix

Zcela uzavřené budou cca od 16:30 do 22:00 ulice Na Příkopě, náměstí Republiky a dolní část Václavského náměstí. O hodinu později se uzavřou i ulice Revoluční, U Železné lávky a U Plovárny, také nábřeží Kpt. Jaroše, Edvarda Beneše a Kosárkovo a mosty Štefánikův a Čechův. Pro dopravu bude uzavřen od 17:30 do 21:00 Letenský tunel. Od 19:30 do 20:30 se také uzavřou ulice Za Viaduktem, Argentinská, Tusarova, Na Maninách a Jateční. Změny v hromadné dopravě se budou týkat především té povrchové. Po objízdných trasách budou jezdit tramvajové linky 1, 6, 8, 12, 14, 15, 17, 25, 26 a 41. Autobus 207 bude mít v úseku Bílá Labuť-Dlouhá třída zrušené zastávky. Provoz autobusové linky 194 bude ukončen v 15:30.

Třiadvacetiletá Jepkosgeiová hned po startu utekla ostatním spolufavoritkám. S pomocí vodiče Ezekiela Kemboie od začátku měla rychlejší mezičasy než při světovém rekordu. Hranici 30 minut pokořila o sedmnáct sekund.

Velmi rychle běželi také muži. Vítězný Benard Kimeli o osm sekund překonal vlastní letošní maximum. Ve finiši udolal bratra Mathewa, který za ním zaostal o pouhou sekundu. Nejlepšími českými závodníky byli Eva Vrabcová-Nývltová a Jiří Homoláč.

Jepkosgeiová si věřila již před závodem, jak se svěřila Radiožurnálu před startem: „Cítím se dobře, takže světový rekord nevylučuju. Čekám velice těžký závod, ve kterém budu mít hodně konkurentek. Ale i tak věřím, že čas poprvé stlačíme pod třicet minut.“

Keňanka držela i předchozí maximum 30 minut a čtyři sekundy a v dubnu v Praze zaběhla i nejrychlejší půlmaraton. 

Prémie za světový rekord je 20 tisíc eur, v přepočtu přes půl milionu korun. Ta teď čeká na Jepkosgeiovou.

Tomu, že od sobotního večera bude v běhu na 10 kilometrů platit nový světový rekord, věřila i nejlepší Češka Eva Vrabcová-Nývltová. Ta vysvětlila, co jsou ideální podmínky pro rychlý závod.

„Ostatní vám řeknou kolem 15 stupňů, pod mrakem nebo taková vhodná vlhkost, bezvětří a pokud možno ne úplně parné sluníčko. Co se tak bavím s holkami, tak všem se tady běhá dobře a rychle. Asi je Praha běžecké město.“

Solidní obsazení měla i mužská startovní listina. Do pražských ulic vyrazil třeba loňský vítěz Kypyatich nebo bratři Kimeliové, kteří si to také rozdali o celkové vítězství.

Celkem se závodního dne zúčastnilo 11 tisíc běžců, kteří spotřebovali na 26 tisíc osvěžujících houbiček a spořádali skoro 1800 kilogramů banánů. Start hlavního závodu byl v sobotu 19:30 na náměstí Republiky, kde byl zároveň i cíl.

Petr Šedivý - NEPOUŽÍVAT, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme