Skupina atletů se zdráhá podepsat reprezentační smlouvu. Shrnuje to, co už platí, reaguje šéf svazu

Skupina českých atletů a jejich trenérů nechce podepsat reprezentační smlouvu v aktuální podobě. Podle nich je smlouva nevyvážená a vytváří na atlety nepřiměřený tlak. Její nepodepsání by mohlo znamenat i to, že by se nemohli účastnit reprezentačních akcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Janků | Zdroj: ČTK

Podle e-mailu, který získal Český rozhlas a pod kterým jsou podepsána jména jako Jan Železný, Vítězslav Veselý, Pavel Maslák nebo Jakub Holuša, by čeští atleti a trenéři rádi blíže znali toky peněz od sponzorů. Nelíbí se ani to, že je účast na všech reprezentačních akcích, včetně srpnového světového šampionátu v Londýně, podmíněna startem na mistrovství republiky.

Český šampionát se bude konat na začátku června v Třinci. Začíná ale den po závodu Diamantové ligy v Římě, kterého se zúčastní mimo jiné i oštěpaři. Podmínka startu na MČR byla i v nominačních kritériích Českého atletického svazu už pro březnové halové mistrovství Evropy v Bělehradu.

„Z reálného pohledu je to nejvyšší soutěž v České republice a Český atletický svaz má za to, že naši reprezentanti, že naši reprezentanti by se naší veřejnosti na mistrovství republiky představovat měli," reaguje na kritiku některých atletů a trenérů ředitel Českého atletického svazu Tomáš Janků.

Vítězka z Ria Rollinsová má distanc za porušení dopingových pravidel. Vždy jsem závodila čistě, hájí se

Číst článek

V minulých letech se podobné problémy neobjevily. Jednoduše proto, že dřív žádná reprezentační smlouva neexistovala, ale podle Tomáše Janků se prý nic zásadního pro sportovce nezmění.

„Smlouva shrnuje to, co už dávno platí. Všichni sportovci, kteří jsou sdruženi pod Českým atletickým svazem, musí dodržovat jeho směrnice a předpisy. Smlouva je nový dokument ale z 85 procent jsou tam věci, které dávno platí," dodává šéf českých atletů.

Některým atletům a jejich trenérům se ale nelíbí forma reprezentační smlouvy, která podle nich vytváří na sportovce nepřiměřený tlak, navíc prý může mít každý podepsanou jinou. Závodníci ani jejich trenéři zatím ale situaci nechtějí komentovat a přilévat tak olej do ohně.

„Na seznamu jsem a zastupuji svoji skupinu," řekl Českému rozhlasu kouč elitních českých vícebojařů Josef Karas. „Budeme se pokoušet napřed řešit správní cestou. Navrhli jsme, abychom si všichni sedli a něco si řekli," dodal

Obě strany se ale shodnou na tom, že by reprezentační smlouva existovat měla. Jen je nutné, aby atleti došli s Českým atletickým svazem ke kompromisu, až se vrátí ze soustředění. První příležitost budou mít už v sobotu na valné hromadě ČAS.

Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme