Zrušte zákaz politických gest, volají sportovci z USA. Olympijský výbor možnost projedná

Komise sportovců USA společně s jedním z aktérů slavného protestu na olympijských hrách v Mexiku 1968 Johnem Carlosem vyzvala Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby zrušil své pravidlo 50. Tato regule olympijské charty zakazuje během globálního sportovního svátku politická či náboženská vyjádření.

Colorado Springs Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Carlos na OH v Mexiku na stupních vítězů společně se svým krajanem Tommiem Smithem pozvedl ruku se zaťatou pěstí na podporu černošského hnutí Black Power.

John Carlos na OH v Mexiku na stupních vítězů společně se svým krajanem Tommiem Smithem pozvedl ruku se zaťatou pěstí na podporu černošského hnutí Black Power. | Zdroj: Reuters

„Sportovci už nemohou být nadále umlčováni. Nyní jsme se ocitli na křižovatce. MOV a IPC (Mezinárodní paralympijský výbor) nemohou pokračovat v trestání sportovců, kteří se vysloví pro to, v co věří, zvlášť když tyto názory jsou v souladu s cíli olympismu,“ napsali v dopise MOV zástupci poradní rady sportovců amerického olympijského a paralympijského výboru (USOPC AAC).

Trump mu hrozil vyhoštěním, ostatní smrtí. Dnes je klečící fotbalista symbolem protestujících v USA

Číst článek

Svůj podpis připojil i nyní pětasedmdesátiletý Carlos. Bronzový medailista v běhu na 200 metrů na OH v Mexiku na stupních vítězů společně se svým krajanem Tommiem Smithem pozvedl ruku se zaťatou pěstí na podporu černošského hnutí Black Power. Oba byli posláni z her domů.

Mnoho sportovních organizací se v posledních týdnech přihlásilo k hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), jež především v USA kritizuje rasismus ve společnosti a policejní brutalitu. Podle pravidla 50 by podobná gesta či výroky nebyly povoleny na olympijských hrách v Tokiu, které se budou konat příští rok v létě.

MOV začátkem června uvedl, že pravidlo 50 je stále v platnosti. Jeho zástupci nicméně hodlají konzultovat se sportovci „různé způsoby, jimiž by sportovci mohli důstojně vyjádřit svou podporu principům zahrnutým v olympijské chartě“.

Protest na stupních vítězů na olympiádě v Mexiku v roce 1968:

mim, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme