Špotáková dodatečně získá titul mistryně světa z roku 2011, její přemožitelka Abakumovová dopovala

Barbora Špotáková se dodatečně stane mistryní světa v hodu oštěpem za rok 2011. Sedmatřicetiletá oštěpařka sice skončila v jihokorejském Tegu druhá, její přemožitelka Ruska Maria Abakumovová ale vrátí zlatou medaili kvůli dopingu.

Praha (Aktualizováno: 14:40 5. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Špotáková. | Zdroj: Reuters

Podle Komise pro bezúhonnost atletiky prokázala zpětná analýza vzorků ruské oštěpařky z MS v Koreji zakázanou látku podobně jako už předtím na olympijských hrách v Pekingu 2008. Abakumovová byla nyní potrestána čtyřletým zákazem startů s platností od 18. května 2016 a zpětně byla diskvalifikována ze všech soutěží v letech 2008 až 2012.

„Musím říct, že už mě to občas v minulosti i napadlo, ale samozřejmě mě to stejně dnes překvapilo. Třetí titul mistryně světa zní hezky,“ uvedla Špotáková v prohlášení atletického svazu.

V týmu Evropy na Kontinentálním poháru bude 25 vítězů z Berlína i čtyři Češi

Číst článek

Špotáková v Tegu brala stříbro díky 71,58 metru dlouhém pokusu, který byl tehdejším třetím nejdelším hodem v historii. Delší byl jen její vlastní světový rekord z roku 2008 měřící 72,28 metru a pak hod její dopující přemožitelky z Tegu Abakumovové, která hodila oštěp do vzdálenosti 71,99 metru.

„Ráda bych řekla, že kariéru mně to nijak negativně neovlivnilo, ale naopak pozitivně, protože Abakumovová mě dovedla, respektive vyhecovala k neskutečným výkonům. Ani nemohu říct, že bych cítila zadostiučinění, takové pocity nemám, ono je to na jednu stranu celý takový trošku smutný, ale prostě to tak bylo a spoustu z nás to vyhecovalo k velkým výkonům. Samozřejmě teď mám úplně jiné starosti, péči o děti, ale každopádně v této chvíli radost mám a myslím, že večer bude i nějaká malá oslava,“ dodala Špotáková.

S Abakumovovou soupeřila Špotáková i na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008, kde ji nakonec díky svému poslednímu hodu porazila. Ruska tehdy skončila druhá, i o tuto medaili ale dodatečně přišla.

Špotáková se ziskem titulu u zeleného stolu vyrovnala oštěpařské ikoně Janu Železnému, který se stal také třikrát mistrem světa. Světová rekordmanka ovládla ještě šampionáty v letech 2007 v Ósace a 2017 v Londýně. Navíc byla druhá v Berlíně 2009; z tohoto šampionátu musí Abakumovová vrátit bronz.

O olympijské stříbro z Pekingu přišla Abakumovová už před dvěma lety. Letos v červenci mezinárodní sportovní arbitráž CAS zamítla její odvolání. Zpětné testování odhalilo v jejím pekingském vzorku pozitivní nález na anabolický steroid turinabol a užitím stejné látky se provinila i v Tegu.

Aktuálně zbyl Abakumovové z velkých závodů jen bronz z domácího MS v Moskvě 2013. O rok později přerušila kariéru kvůli těhotenství a narození dvojčat. Loni vyjádřila přání vrátit se k závodění, to teď bude možné až v roce 2020.

ČTK, tat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme