Vadlejch odstartoval Diamantovou ligu třetím místem. Vítězný Röhler je v historii hned za Železným

Český oštěpař Jakub Vadlejch zahájil Diamantovou ligu v Dauhá třetím místem. Stačil mu na něj výkon 87,91 metrů. Zvítězil olympijský vítěz z Ria Thomas Röhler. Němec se hodem 93,90 metru zařadil v historických tabulkách na druhé místo za rekordmana Jana Železného.

Dauhá (Aktualizováno: 19:23 5. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oštěpař Jakub Vadlejch, stříbrný medailista z londýnského šampionátu.

Oštěpař Jakub Vadlejch, stříbrný medailista z londýnského šampionátu. | Zdroj: Reuters

Za dvacet jedna let neměl nikdo blíž k překonání rekordu Jana Železného než olympijský vítěz z Ria Thomas Röhler. Němec poslal svůj oštěp do vzdálenosti 93,90 metru. Na rekord bývalého českého atleta ztratil zhruba čtyři a půl metru.

V Dauhá atakoval devadesátimetrovou hranici také jeho krajan Johannes Vetter. Přiblížil se k ní na 32 centimetrů a skončil druhý.

Vadlejch v Kataru potvrdil formu z přípravy, kterou ukázal na začátku dubna v Jihoafrické republice. Tehdejší výkon 85,71 metru o více než dva metry vylepšil.

Röhler byl po třech pokusech druhý za svým krajanem, ale pak poslal oštěp daleko za devadesátimetrovou hranici. Málem atakoval kameru, která ze zadní části sektoru snímala závod. Ze druhého místa historických tabulek po bezmála osmnácti letech sesadil Fina Akiho Parviainena (93,09). Železný poslal pětkrát v kariéře oštěp dál včetně rekordního hodu dlouhého 98,48 metru.

Vadlejch v Kataru potvrdil formu z přípravy, kterou ukázal na začátku dubna v Jihoafrické republice. Tehdejší výkon 85,71 o více než dva metry vylepšil.

Halový mistr Evropy Maslák po zimní přípravě před prvním startem uvedl, že by byl spokojený s časem kolem 45,50. V šesté dráze tento cíl výkonem 45,59 sekundy v podstatě splnil a porazil druhého Evropana na startu Liemarvina Bonevaciu z Nizozemska.

Zvítězil jednadvacetiletý Bahaman Steven Gardiner, který potvrdil pozici nejrychlejšího čtvrtkaře této sezony a v čase 44,60 nechal za sebou olympijského vítěze z roku 2008 LaShawna Merritta z USA.

Na patnáctistovce byla nejrychlejší šestice Keňanů v čele se Elijahem Motoneiem Manangoiem (3:31,90). Holuša se od začátku držel v závěru startovního pole, až do předposledního kola byl v kontaktu s hlavní skupinou. Zrychlení v čele pak sice nezachytil, ale jako jediný Evropan na startu za sebou nechal čtyři soupeře.

Vítěznou sérii na osmistovce prodloužila Jihoafričanka Caster Semenyaová, která časem 1:56,61 vytvořila nový rekord mítinku. Světová rekordmanka z patnáctistovky Genzebe Dibabaová z Etiopie při debutu v běhu na 800 metrů obsadila pátou příčku.