Doběhl první, ale byl diskvalifikován. Vítěz maratonu si pomohl zakázanou obuví, přišel o 375 tisíc

Vítěz letošního ročníku Vídeňského maratonu se v cíli dlouho neradoval. Etiopský vytrvalec Derara Hurisa sice doběhl přes 42 kilometrů dlouhou trať nejrychleji, ale následně byl diskvalifikován. Důvodem bylo použití neregulérní obuvi, která měla vyšší podrážku, než je podle pravidel povoleno. Čtyřiadvacetiletý Hurisa tak přišel o prémii ve výši 15 tisíc eur (přibližně 375 tisíc korun).

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Derara Hurisa dobíhá první do cíle maratonu ve Vídni | Zdroj: Reuters

Nečekaný výhra tak spadla do klína druhému muži v cíli Leonardu Langatovi z Keni. Ten doběhl o pouhé tři vteřiny za Hurisou.

„Tohle je světová premiéra, kterou bychom si rádi odpustili. Existuje nové pravidlo, které stanovuje maximální možnou výšku podrážky,“ citovala ředitele závodu Hannese Langera agentura APA. Hurisa se radoval z vítězství necelou hodinu.

Oficiální stanovisko pořadatelů Vídeňského maratonu:

Winner disqualified: The initial winner of the Vienna City Marathon had to be disqualified for wearing shoes which are not compliant with the rules. Ethiopia’s Derara Hurisa crossed the finish line first after 2:09:22 ...

12:04 – 12. 09. 2021

32 75

„Vítěz diskvalifikován: První muž v cíli musel být dodatečně diskvalifikován, protože na sobě měl obuv, která není v souladu s pravidly. Etiopan Derara Hurisa proťal cílovou pásku jako první v čase 2:09:22.“

Hurisa závod absolvoval v modelu Adizero Prime X od firmy Adidas, která není na seznamu povolených bot Světovou atletikou.

Čtyři centimetry a dost

Atletičtí funkcionáři loni v zimě upravili pravidla o povolené obuvi na základě analýz, že modely Vaporfly a Alphafly firmy Nike poskytují díky své konstrukci vytrvalcům výhodu v porovnání s běžci v jiných botách.

Zakáže světová atletika karbon v podrážce bot? ‚Tvrdě jsem trénoval,‘ hájí se maratonský rekordman

Číst článek

Podle regulí může být podrážka silničních bot silná maximálně 40 milimetrů a může obsahovat jen jednu tuhou desku.

Ve Vídni se konal první velký městský maraton od začátku koronavirové pandemie. Do hlavního závodu a doprovodných víkendových běhů se přihlásilo zhruba 25 000 běžců. Všichni účastníci, i ti očkovaní, museli mít před startem negativní test na covid-19.

mim, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme