Železný ukázal cestu a Špotáková nás ještě překvapí, hodnotí atletické MS Robert Změlík

Čeští atleti vybojovali na mistrovství světa v Londýně 3 medaile. Všechny získali v oštěpu a navíc přidali i několik umístění těsně pod stupni vítězů. Oproti poslednímu šampionátu v Pekingu je tak česká bilance výrazně lepší. Přispěl k tomu hlavně Jan Železný, říká v rozhovoru pro Radiožurnál Robert Změlík.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Změlík | Foto: Jan Sklenář

Po deseti letech vybojovala světový titul Barbora Špotáková, čekal jste to?
Sledoval jsem její vývoj za poslední roky a udivovala mě výsledky, které se znovu přibližovaly až k sedmdesáti metrům. Když řekla, že neví, čím si to zaslouží, tak já vím čím – pracovitostí, pílí a tím, že pořád věřila, že na to má.

V Londýně se atleti namlsali, za dva roky v Dauhá je asi čeká půst

Číst článek

Myslíte si, že bude i dál oporou české reprezentace?
Oštěp má velkou výhodu, že oštěpaři zrají jako víno. Dokážou si udržet vysokou výkonnosti i ve vyšším věku, to je specifikum vrhačských disciplín. Věřím, že když jí bude držet zdraví a bude mít chuť, tak nás určitě může znovu překvapit a potěšit nějakou medailí.

To, že je Česká republika oštěpařskou velmocí, potvrdili stříbrný Jakub Vadlejch a bronzový Petr Frydrych. Jak velký podíl má podle vás na jejich medailích trenér a světový rekordman Jan Železný?
Myslím, že úplně dominantní. Ukázal, že i oštěp je českou disciplínou. Když někdo otevře dveře, které ukážou cestu, je to motivace pro mladé, kteří mají vzory v těch nejlepších. Honza Železný byl, je a bude obrovským vzorem pro řadu atletů a atletek. Povedlo se to v oštěpu i v desetiboji. Adam Sebastian Helcelet si pro osmé místo hodil oštěpem. Je jedna z disciplín, která nám pasuje a Honza má na tom největší podíl.

Který londýnský výkon nebo souboj vám nejvíc zůstane v paměti?
MS jsem sledoval úplně celé a těch momentů bylo několik. Jakub Holuša ve finále na 1500 metrů, to bylo něco fantastického, i když semifinále nás všechny navnadilo.

Pak krásný závod v oštěpu, kde jsme si přáli, aby byl závěr ještě lepší. Šlo o to, kdo bude mít dvě medaile a kdo tu nejcennější. Pár centimetrů rozhodlo, že zlato zůstalo v Německu, ale dvě medaile v Čechách, bylo to spravedlivé a napínavé až do konce. Petr Frydrych měl fantastickou sérii, která je málokdy vidět.

Koulař Staněk a Zuzana Hejnová brali čtvrtá místa…
Závod v kouli byl hrozně napínavý a pořád jsme věřili, že se to povede i tím posledním pokusem, ale čtvrté místo je fantastické. Zuzana nás taky namlsala v semifinále a ve finále chybělo trochu štěstí. To je třeba přesně rozběhnout, to mluvíme o desetinách sekundy.

Ale všichni naši atleti mě potěšili tím, jak vystupovali. 11. místo v pořadí národů ukazuje, jakou jsme skvělou velmocí. Není to jen o medailích, ale i o dalších umístěních a výkonech.

Jiří Chum, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme