Zemřela 'zlatá dívka' Austrálie. Čtyřnásobné olympijské vítězce Cuthbertové bylo 79 let

Ve věku 79 let v neděli zemřela slavná australská atletka Betty Cuthbertová. Čtyřnásobná olympijská vítězka dokázala jako jediný běžec v historii vybojovat zlaté medaile na tratích 100, 200 i 400 metrů. Bezmála půl století trpěla roztroušenou sklerózou, v posledních letech byla odkázána na invalidní vozík.

Perth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Betty Cuthbertová dobíhá do cíle stovky na olympijských hrách 1956. | Foto: Wikimedia Commons

V osmnácti letech vyhrála Cuthbertová tři olympijská zlata. Zvítězila na tratích 100, 200 a šafetě na 100 metrů na domácích Hrách v Melbourne 1956.

O osm let později se radovala také ze zlaté medaile na čtyřstovce. V Austrálii jí začali přezdívat „zlatá dívka“.

V noci z neděle na pondělí zemřela po dlouhém boji s roztroušenou sklerózou. Australský premiér Malcolm Turnbull ji na sociálních sítích nazval „inspirací a šampionem na trati i mimo ni.“

„Hodně současných atletů by se od ní mohlo učit,“ řekla bývalá sprinterka a kamarádka Raelene Boyleová. Cuthbertové lékaři diagnostikovali v roce 1969 roztroušenou sklerózu. Při olympijských hrách v Sydney 2000, kdy už byla odkázána na invalidní vozík, „nesla“ pochodeň.

Ve své aktivní kariéře stanovila Cuthbertová devět světových rekordů a byla první Australankou, která vyhrála tři zlaté medaile na jedněch olympijských hrách.

sob Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme