Ženský vzdor, neuznaný rekord i bomby. Nejstarší pravidelný maraton se koná v Bostonu

Přes 32 tisíc běžců bude bojovat s 42kilometrou tratí v Bostonu. Tradiční Bostronský maraton je nejstarším závodem svého druhu. Historii psala dáma, díky které se měnila pravidla, ale i atentátníci, kteří odpálili v cíli dvě bomby.

Boston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cílová rovinka Bostonského maratonu | Foto: Gretchen Ertl | Zdroj: Reuters

Pouhých 12 sekund dělilo výbuchy dvou bomb v cíli Bostonského maratonu v roce 2013. Zemřeli tři diváci a dalších 264 lidí skončilo v nemocnici. Před pěti lety bratři Džochar a Tamerlan Carnajevovi bombovým útokem napsali černou kapitolu Bostonského maratonu.

VIDEO: 'Sakra, pomozte mu někdo.' Místo oslav zlata skončil skotský maratonec po kolapsu v nemocnici

Číst článek

Maraton se koná každé třetí pondělí v dubnu. Tedy na „Den patriotů, který je připomínkou prvního vojenského střetu americké války za nezávislost. Organizátoři se inspirovali olympijským závodem v Aténách v roce 1896.

Bostonský maraton se poprvé běžel o rok později a je díky tomu nejstarším maratonským závodem na světě. Na dvaačtyřicetikilometrovou trať se v Bostonu tehdy vydalo pouhých 15 účastníků. Dnes se jich na start postaví přes 32 tisíc a bude mezi nimi i spousta žen.

„Společenské normy nedovolovaly, aby ženy v tu dobu běhaly. Bylo to naprosto nepřijatelné. Ženy měly jasně danou roli. Neměly pracovat mimo domov a neměly budovat kariéru. Já jsem se rozhodla tomu postavit,“ vzpomínala pro televizi CBS Bobbi Gibbová.

Bobbi Gibbová je dáma, jejíž jméno se v roce 1966 nesmazatelně zapsalo do historie nejen Bostonského maratonu. Místo startovního čísla jí tehdy organizátoři poslali diskvalifikaci. V ní Gibbové oznamovali, že „ženy nejsou fyziognomicky uzpůsobené, aby běhaly maraton.

Americká atletická unie zakazovala ženám závodit na delší vzdálenosti, než byla míle a půl. Gibbová se i tak postavila na start a výrazně přispěla tomu, že pravidlo unie později zrušila. Oficiálně se prvních sedm žen na start Bostonského maratonu postavilo až v roce 1972.

Život se mi hodně změnil. V každém závodě běžím sám za sebe svůj závod,“ prohlásil v dokumentu NBC Geoffrey Mutai. Keňan, který v roce 2011 zaběhl časem 2:03:02 rekord Bostonského maratonu.

Byl to tehdy nejrychlejší maraton všech dob, ale nemohl být uznán jako světový rekord. Bostonský maraton totiž nesplňuje pravidla Mezinárodní atletické federace ohledně způsobu měření délky trati a převýšení.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme