Baltiku naši zakončili triumfálně

Čeští hokejisté vyhráli moskevskou Baltiku, když ve svém posledním utkání deklasovali domácí Rusy 4:0 a udrželi turnajovou neporazitelnost. O dvě branky českého výběru se postaral Balaštík, po jedné přidali Kucharčík s Rosou. Náš tým se posunul po třetím podniku Euro Hockey Tour do čela průběžné tabulky. Se čtrnácti body má lepší skóre než druzí Finové. Švédové a Rusové ztrácejí po bodu.

hokej

hokej

Ve druhé minutě ještě Rusové odolali náporu Čajánkovy formace, ale při vyloučení Razina v 7. minutě již inkasovali. Leška našel od mantinelu naslepo křížnou přihrávkou Čecha, ten přihrál před branku Balaštíkovi a pravé křídlo zlínského útoku vstřelilo svůj první reprezentační gól. Za 64 sekund si pohrál za Podomackým se soupeřovou obranou Ujčík a Kucharčík po jeho přihrávce přidal druhou branku. Z protiútoku ve 13. minutě našel Leška znovu zpoza branky Balaštíka, jenž opět pokořil Podomackého - toho záhy vystřídal Sokolov. Ve druhé třetině měl český gólman více práce než v úvodní části. Ale ve 37. minutě po chybném vyhození puku Rusů z obranného pásma se střelecky prosadil po Čajánkově střele Rosa. V závěrečné části čeští hráči kontrolovali výhru a tím i celkový triumf na turnaji.

Česká republika - Rusko 4:0 (3:0, 1:0, 0:0), branky a nahrávky: 7. Balaštík (M. Čech, Leška), 8. Kucharčík (Ujčík), 13. Balaštík (Leška), 37. Rosa (Čajánek). Rozhodčí: Ryhed (Švéd.) - Makarov, Šeljanin (oba Rus.). Vyloučení: 5:7, navíc Ujčík (ČR) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8000.

Sestava ČR: Trvaj - Posmyk, Mudroch, D. Nosek, Gureň, Židlický, Nikolov, Marušák, M. Čech - Vůjtek, Patera, M. Procházka - Ujčík, Čajánek, Štrba - Rosa, Kucharčík, Sedlák - Balaštík, Leška, Pivko.

Sestava Ruska: Podomackij (13. Sokolov) - Judin, Gorochov, Vyšedkevič, Orechovskij, Bykov, Ždan, Žukov, Vasiljev - Karpov, Torgajev, Kuzněcov - Savčenkov, Razin, Golc - Šušinskij, Kozněv, Zatonskij - Antipov, Zinovjev, But.

Konečná tabulka turnaje o Pohár Baltiky: 1. ČR 8 bodů, 2. Rusko 5, 3. Švédsko 3, 4. Finsko 2. Tabulka Euro Hockey Tour po třech turnajích: 1. ČR 14 bodů, 2. Finsko 14, 3. Švédsko 13, 4. Rusko 13.

Dva čeští hokejisté navíc získali i osobní ocenění: Kapitán Petr Čajánek byl vyhlášen nejlepším hráčem a Jiří Trvaj nejlepším gólmanem türnaje. Český gólman tak převzal toto ocenění v Moskvě již potřetí v řadě, protože v roce 1999 se stal nejlepším brankářem Roman Čechmánek a loni Dušan Salfický. Nejlepším bekem byl letos vyhlášen Švéd Ronnie Sundin a útočníkem domácí Rus Pavel Torgajev.

Kanadské bodování: 1. Čajánek (ČR) 4 body (1 branka + 3 asistence), 2. Pirjetä (Fin.) 4 (0+4), 3. Rosa (ČR) a Johnson (Švéd.) oba 3 (2+1), 5. Leška (ČR), Davidsson, Weinhandl (oba Švéd.) všichni 3 (1+2), 8. Balaštík (ČR) 2 (2+0), 9. Kucharčík, Ujčík (oba ČR), Mathias Johansson (Švéd.), Torgajev, Razin (oba Rus.), Pesonen, Tukio (oba Fin.) všichni 2 (1+1), 16. Štrba (ČR) 2 (0+2),

Nejlepší střelci: 1. Rosa, Balaštík (oba ČR), Johnson (Švéd.) všichni 2, ... Čajánek, Leška, Ujčík, Kucharčík, Sedlák, Gureň, Mudroch (všichni ČR) všichni 1.

Nejtrestanější hráči: 1. Ujčík (ČR) 18 trestných minut, 2. Zatonskij (Rus.), Rhodin (Švéd.) oba 14, 4. Lundström (Švéd.), Tukio (Fin.), M. Čech (ČR), Razin (Rus.) všichni 6.

Brankáři podle procenta úspěšnosti zákroků: 1. Trvaj (ČR) a Sokolov (Rus.) 95,24, 3. Svoboda (ČR) 93,10, 4. Norrena (Fin.) 91,30, 5. Hadelöv (Švéd.) 88,00.

Brankáři podle průměru branky na zápas: 1. Sokolov (Rus.) 1,27, 2. Trvaj 1,50, 3. Svoboda (oba ČR) 2,00, 4. Wanhainen (Švéd.) 2,41, 5. Podomackij (Rus.) 2,61.

Vojtěch Bidrman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít