Basketbalistky čeká ve čtvrfinále domácí Brazílie

České basketbalistky zakončily účinkování v osmifinálové skupině světového šampionátu v Brazílii očekávanou porážkou s favorizovanými Američankami 50:63. Úřadující mistryně Evropy skončily ve skupině nakonec druhé a ve čtvrtfinále nastoupí ve středu v 18 hodin našeho času proti domácím Brazilkám.

zápas Česko-USA na mistrovství světa v basketbalu

zápas Česko-USA na mistrovství světa v basketbalu | Zdroj: ČTK

Češky držely se světovými šampionkami krok nečekaně v celém prvním poločase, ve kterém se oběma družstvům málo dařila střelba. Američanky získaly v úvodu šestibodový náskok, na kterém měla zásluhu také vychýlená muška českého týmu. Až po třech minutách zaznamenala úvodní koš českého týmu Vítečková. Aktivně hrající Češky postupně převzaly iniciativu. Přesnou hrou v obraně se jim podařilo vychýlit mušku Američanek, které oproti předcházejícím zápasům zůstaly pod 35 procenty úspěšnosti střelby. Postupně se podařilo českým basketbalistkám snížit dokonce na dvoubodový rozdíl 10:12. Důrazné Američanky ale stačily trestat každou chybu soupeřek rychlými protiútoky. V bodovém rozletu je pozastavila trojka Mokrošové, které se podařilo snížit v 16. minutě opět na čtyřbodový rozdíl 19:23. Tři chyby v rozehrávce pak využily Američanky k desetibodovému vedení, ale bojovně naladěný český tým to nezlomilo. Po trojce Vítečkové a průnicích pivotky Večeřové se mu podařilo před přestávkou snížit na rozdíl tří bodů.

Po změně stran ale opět přišly chvíle soupeře. Rychlostí kombinačních akcí získal rychle desetibodový náskok. Teprve po pěti minutách hry prolomila střeleckou smůlu českého týmu Vítečková. Hlavní zbraní Američanek v té době byla agresivní obrana hned po ztrátě míče ještě na polovině soupeřek. Touto taktikou znepříjemňovaly českým hráčkám rozehrávku a získaly i několik míčů. Třetí čtvrtinu vyhrály basketbalistky USA 18:10 a náskok už nepustily. V závěru dostaly v českém týmu příležitost ke hře všechny hráčky. O lepší výsledek připravila družstvo pouze slabší koncovka, v posledních sekundách to alespoň částečně napravila Uhrová, jež tříbodovým pokusem upravila výsledek na přijatelný třináctibodový rozdíl.

Nejhůře druhé místo ve skupině zajistily Češkám v předchozím zápase Číňanky výhrou 66:64 nad Francií. Asiatky zaskočily první přemožitelky českého celku bojovným výkonem a nepříjemnou obranou. Po vyrovnaném poločase se Číňankám podařilo ve třetí čtvrtině otočit výsledek, ale v poslední minutě ještě vedly Francouzky o bod. Trojka Lan Pien pak znamenala nečekané vítězství Číny, ale ani to jí nakonec při bodové rovnosti s Ruskem a Francií na postup nestačilo. Francouzky skončily ve skupině až čtvrté a čeká je vítěz skupiny E Austrálie, která potvrdila svoji dosavadní suverenitu snadnou výhrou nad Argentinou 83:49. Ve vítězném týmu se střelecky blýskla Lauren Jacksonová, autorka 30 bodů.