Basketbalistky chtějí překvapit

České basketbalistky se dnes vydaly do země galského kohouta na evropský šampionát. V sestavě oslabené o největší hvězdy Romanu Hamzovou, Evu Němcovou a Kamilu Vodičkovou mohou jedině překvapit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ať už dopadne naše reprezentace ve Francii jakkoli, jeden superlativ ji asi nikdo neupře. Bude zřejmě nejmladší ze všech dvanácti výběrů, které ve třech francouzských městech - Gravelines, Orleáns a Le Mans - změří síly. Nejde ale o žádný záměr, jako spíše o z nouze cnost. Oproti poslednímu mistrovství Evropy před dvěma lety v Polsku, kde české hráčky vybojovali páté místo, chybí trenérovi Janu Bobrovském čtveřice hráček základního kádru. Andrea Samsonová ukončila kariéru, Romana Hamzová by v době konání šampionátu měla na svět přivést potomka a Evu Němcovou s Kamilou Vodičkovou zastavily problémy s menisky. Jedna z klíčových hráček dnešní reprezentace Hana Machová ale věří, že jejich absenci se podaří vyretušovat. "Chybět budou určitě, ale myslím, že jsou tady jiné hráčky, které se je budou snažit nahradit a dají do toho všechno. Třeba to ani nepocítíme," doufá Machová

Dost možná, že na chybějící opory dá zapomenout některá z trojice juniorských mistryň světa - například Michala Hartigová, Eva Vítečková či Jana Veselá, která je v necelých osmnácti letech benjamínkem týmu. Absence hvězd by se podle Hany Machové také mohla paradoxně stát nebezpečnou zbraní českého výběru: "Musíme hrát jako kolektiv, protože tu asi není nikdo, kdo by vynikl a dával 30 bodů za zápas, a to může být také velká zbraň."

Závažným handicapem národního celku ovšem je, že v podobě, v jaké se představí na šampionátu, strávil sotva tři týdny. Naposledy se připojili již zmíněné juniorky, které po světovém šampionátu absolvovaly ještě kvalifikaci evropského šampionátu do 20 let. Později přiletěla i Michaela Pavlíčková, která po studiích v Americe okusila jak chutná zámořská WNBA. Podle Hany Machové se ale souhra velmi rychle zlepšuje. "My jsme měly největší problémy s postupným útokem a ty se hodně rychle zlepšily. A v obraně pak bude záležet na tom, jak každá z nás bude chtít, ale přijde mi, že už je to lepší," pochvaluje si Machová.

V základní skupině v Graveline český výběr postupně narazí na Slovenky, Litevky, Maďarky, Řekyně a Rusky. Ani vzhledem k oslabené sestavě si ale Hana Machová nemyslí, že by byla vhodná chvíle na nějaké poraženecké nálady. "Jestli tam pojedeme s tím, být dvanácté, tak ani nemá cenu tam jezdit. Musíme hrát, co nejlíp a uvidíme, jak to dopadne," říká Machová. O konkrétním umístění ovšem mluvit nechce, hlavní bude zanechat ve Francii dobrý dojem. Zda se to českému výběru podaří, to ukáže následujících 12 dní. Na jejich konci bude buď pláč a nebo smích, držme palce, aby to bylo to druhé.

Nominace České republiky: rozehrávačky Mirka Jarchovská (Gambrinus Brno) a Veronika Bortelová (USK Praha), křídelní hráčky Eva Vítečková, Hana Machová, Irena Borecká (všechny Gambrinus Brno), Jana Veselá (USK Praha) a Jana Stejskalová (Trutnov) a pivotky Ivana Večeřová, Lucie Blahůšková (obě Gambrinus Brno), Martina Pechová (USK Praha), Michaela Pavlíčková (Ružomberok) a Michala Hartigová (Trutnov).

Program ME (pět nejlepších družstev se kvalifikuje na mistrovství světa, které se bude konat v Číně 14. - 25. září 2002.)

Pátek 14. září 2001 - skupina 1 (Orleáns): Jugoslávie-Ukrajina, Španělsko-Polsko, Rumunsko-Francie. Skupina 2 (Gravelines): Řecko-Litva, Česká republika-Slovensko, Maďarsko-Rusko.

Sobota 15. září 2001 - skupina 1 (Orleáns): Ukrajina-Španělsko, Francie-Jugoslávie, Polsko-Rumunsko. Skupina 2 (Gravelines): Litva-Česká republika, Rusko-Řecko, Slovensko-Maďarsko.

Neděle 16. září 2001 - skupina 1 (Orleáns): Francie-Ukrajina, Rumunsko-Španělsko, Jugoslávie-Polsko. Skupina 2 (Gravelines): Rusko-Litva, Maďarsko-Česká republika, Řecko-Slovensko.

Pondělí 17. září 2001 - volný den.

Úterý 18. září 2001 - skupina 1 (Orleáns): Ukrajina-Rumunsko, Polsko-Francie, Španělsko-Jugoslávie. Skupina 2 (Gravelines): Litva-Maďarsko, Slovensko-Rusko, Česká republika-Řecko.

Středa 19. září 2001 - skupina 1 (Orleáns): Polsko-Ukrajina, Jugoslávie-Rumunsko, Francie-Španělsko. Skupina 2 (Gravelines): Slovensko-Litva, Řecko-Maďarsko, Rusko-Česká republika. Čtvrtek 20. září 2001 - volný den.

Pátek 21. září 2001 (Le Mans): čtvrtfinále, zápasy ve skupině o 9.-12. místo.

Sobota 22. září 2001 (Le Mans): semifinále, zápasy ve skupině o 5.-8. místo, utkání o 9. a o 11. místo.

Neděle 23. září 2001 (Le Mans): finále, utkání o bronz, o 5. příčku, o 7. příčku.

Jan Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme