Basketbalistky chtějí překvapit

České basketbalistky se dnes vydaly do země galského kohouta na evropský šampionát. V sestavě oslabené o největší hvězdy Romanu Hamzovou, Evu Němcovou a Kamilu Vodičkovou mohou jedině překvapit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

r_2100x1400_cro.png

Ať už dopadne naše reprezentace ve Francii jakkoli, jeden superlativ ji asi nikdo neupře. Bude zřejmě nejmladší ze všech dvanácti výběrů, které ve třech francouzských městech - Gravelines, Orleáns a Le Mans - změří síly. Nejde ale o žádný záměr, jako spíše o z nouze cnost. Oproti poslednímu mistrovství Evropy před dvěma lety v Polsku, kde české hráčky vybojovali páté místo, chybí trenérovi Janu Bobrovském čtveřice hráček základního kádru. Andrea Samsonová ukončila kariéru, Romana Hamzová by v době konání šampionátu měla na svět přivést potomka a Evu Němcovou s Kamilou Vodičkovou zastavily problémy s menisky. Jedna z klíčových hráček dnešní reprezentace Hana Machová ale věří, že jejich absenci se podaří vyretušovat. "Chybět budou určitě, ale myslím, že jsou tady jiné hráčky, které se je budou snažit nahradit a dají do toho všechno. Třeba to ani nepocítíme," doufá Machová

Dost možná, že na chybějící opory dá zapomenout některá z trojice juniorských mistryň světa - například Michala Hartigová, Eva Vítečková či Jana Veselá, která je v necelých osmnácti letech benjamínkem týmu. Absence hvězd by se podle Hany Machové také mohla paradoxně stát nebezpečnou zbraní českého výběru: "Musíme hrát jako kolektiv, protože tu asi není nikdo, kdo by vynikl a dával 30 bodů za zápas, a to může být také velká zbraň."

Závažným handicapem národního celku ovšem je, že v podobě, v jaké se představí na šampionátu, strávil sotva tři týdny. Naposledy se připojili již zmíněné juniorky, které po světovém šampionátu absolvovaly ještě kvalifikaci evropského šampionátu do 20 let. Později přiletěla i Michaela Pavlíčková, která po studiích v Americe okusila jak chutná zámořská WNBA. Podle Hany Machové se ale souhra velmi rychle zlepšuje. "My jsme měly největší problémy s postupným útokem a ty se hodně rychle zlepšily. A v obraně pak bude záležet na tom, jak každá z nás bude chtít, ale přijde mi, že už je to lepší," pochvaluje si Machová.

V základní skupině v Graveline český výběr postupně narazí na Slovenky, Litevky, Maďarky, Řekyně a Rusky. Ani vzhledem k oslabené sestavě si ale Hana Machová nemyslí, že by byla vhodná chvíle na nějaké poraženecké nálady. "Jestli tam pojedeme s tím, být dvanácté, tak ani nemá cenu tam jezdit. Musíme hrát, co nejlíp a uvidíme, jak to dopadne," říká Machová. O konkrétním umístění ovšem mluvit nechce, hlavní bude zanechat ve Francii dobrý dojem. Zda se to českému výběru podaří, to ukáže následujících 12 dní. Na jejich konci bude buď pláč a nebo smích, držme palce, aby to bylo to druhé.

Nominace České republiky: rozehrávačky Mirka Jarchovská (Gambrinus Brno) a Veronika Bortelová (USK Praha), křídelní hráčky Eva Vítečková, Hana Machová, Irena Borecká (všechny Gambrinus Brno), Jana Veselá (USK Praha) a Jana Stejskalová (Trutnov) a pivotky Ivana Večeřová, Lucie Blahůšková (obě Gambrinus Brno), Martina Pechová (USK Praha), Michaela Pavlíčková (Ružomberok) a Michala Hartigová (Trutnov).

Program ME (pět nejlepších družstev se kvalifikuje na mistrovství světa, které se bude konat v Číně 14. - 25. září 2002.)

Pátek 14. září 2001 - skupina 1 (Orleáns): Jugoslávie-Ukrajina, Španělsko-Polsko, Rumunsko-Francie. Skupina 2 (Gravelines): Řecko-Litva, Česká republika-Slovensko, Maďarsko-Rusko.

Sobota 15. září 2001 - skupina 1 (Orleáns): Ukrajina-Španělsko, Francie-Jugoslávie, Polsko-Rumunsko. Skupina 2 (Gravelines): Litva-Česká republika, Rusko-Řecko, Slovensko-Maďarsko.

Neděle 16. září 2001 - skupina 1 (Orleáns): Francie-Ukrajina, Rumunsko-Španělsko, Jugoslávie-Polsko. Skupina 2 (Gravelines): Rusko-Litva, Maďarsko-Česká republika, Řecko-Slovensko.

Pondělí 17. září 2001 - volný den.

Úterý 18. září 2001 - skupina 1 (Orleáns): Ukrajina-Rumunsko, Polsko-Francie, Španělsko-Jugoslávie. Skupina 2 (Gravelines): Litva-Maďarsko, Slovensko-Rusko, Česká republika-Řecko.

Středa 19. září 2001 - skupina 1 (Orleáns): Polsko-Ukrajina, Jugoslávie-Rumunsko, Francie-Španělsko. Skupina 2 (Gravelines): Slovensko-Litva, Řecko-Maďarsko, Rusko-Česká republika. Čtvrtek 20. září 2001 - volný den.

Pátek 21. září 2001 (Le Mans): čtvrtfinále, zápasy ve skupině o 9.-12. místo.

Sobota 22. září 2001 (Le Mans): semifinále, zápasy ve skupině o 5.-8. místo, utkání o 9. a o 11. místo.

Neděle 23. září 2001 (Le Mans): finále, utkání o bronz, o 5. příčku, o 7. příčku.

Jan Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme