Baxter kvůli dopinku přišel o bronz z olympiády

Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru diskvalifikoval kvůli pozitivnímu dopinkovému nálezu britského lyžaře Alaina Baxtera, který na olympijských hrách v Salt Lake City získal bronzovou medaili. Osmadvacetiletý Skot tak musí cenný kov z olympiády vrátit a získá ho původně čtvrtý Benjamin Raich z Rakouska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pilulky

Baxter vybojoval v Salt Lake City třetí místo ve slalomu, ale dopinková kontrola odhalila v jeho krvi zakázanou látku metamfetamin, která stimuluje centrální nervový systém. Dopinkový případ britského lyžaře je tak už po olympiádě několikátý. V případě ruských běžkyň na lyžích Lazutinové a Danilovové však Mezinárodní olympijský výbor rozhodl ve prospěch sportovkyň a medaile jim ponechal, protože zakázanou látku jim dopinkoví komisaři mohli prokázat pouze v jediném ze tří případů. V jejich těle byla nalezena látka darbepoetin, která urychluje okysličování krve. Tato substance však nefiguruje na seznamu zakázaných látek MOV, a tak obě lyžařky usilují o odvolání jejich diskvalifikace. Stejně je na tom i naturalizovaný Španěl Mühlegg, který přišel o zlato ze závěrečného závodu na 50 kilometrů, dva předchozí cenné kovy mu však zůstaly. Rovněž on požádal u Mezinárodní sportovní arbitráže navrácení prvenství. Skotský slalomář však o svou medaili přijde. Rakouský sjezdař Benjamin Raich se tak díky Bexterově vině může radovat ze zisku bronzové olympijské medaile.

Karel Vojíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme