Baxter kvůli dopinku přišel o bronz z olympiády

Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru diskvalifikoval kvůli pozitivnímu dopinkovému nálezu britského lyžaře Alaina Baxtera, který na olympijských hrách v Salt Lake City získal bronzovou medaili. Osmadvacetiletý Skot tak musí cenný kov z olympiády vrátit a získá ho původně čtvrtý Benjamin Raich z Rakouska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pilulky

Baxter vybojoval v Salt Lake City třetí místo ve slalomu, ale dopinková kontrola odhalila v jeho krvi zakázanou látku metamfetamin, která stimuluje centrální nervový systém. Dopinkový případ britského lyžaře je tak už po olympiádě několikátý. V případě ruských běžkyň na lyžích Lazutinové a Danilovové však Mezinárodní olympijský výbor rozhodl ve prospěch sportovkyň a medaile jim ponechal, protože zakázanou látku jim dopinkoví komisaři mohli prokázat pouze v jediném ze tří případů. V jejich těle byla nalezena látka darbepoetin, která urychluje okysličování krve. Tato substance však nefiguruje na seznamu zakázaných látek MOV, a tak obě lyžařky usilují o odvolání jejich diskvalifikace. Stejně je na tom i naturalizovaný Španěl Mühlegg, který přišel o zlato ze závěrečného závodu na 50 kilometrů, dva předchozí cenné kovy mu však zůstaly. Rovněž on požádal u Mezinárodní sportovní arbitráže navrácení prvenství. Skotský slalomář však o svou medaili přijde. Rakouský sjezdař Benjamin Raich se tak díky Bexterově vině může radovat ze zisku bronzové olympijské medaile.

Karel Vojíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme