Bonk, Havlát a Rachůnek udolali New Jersey

V plném lesku se v utkání Ottawy s New Jersey předvedli čeští hokejisté. O vítězství Ottawy 5:3 rozhodl 75 sekund před koncem Radek Bonk, jeho kolega z útoku Martin Havlát vstřelil dva góly a obránce Karel Rachůnek si připsal dvě asistence.

Radek Bonk

Radek Bonk | Foto: Hráči NHL

Ottawa vedla od první minuty, když po Rachůnkově nahrávce zamířil přesně Havlát, a když ve druhé třetině zvýšil na 3:0, zdálo se být rozhodnuto. New Jersey se ale podařilo vrátit do zápasu a ten směřoval do prodloužení. V závěru však dorazil Rachůnkovu střelu do branky Bonk a Slovák Hossa ještě upravil výsledek při soupeřově power play. "Soupeř se dostal do zápasu, když využil přesilové hry. My jsme však nepřestali hrát a nakonec jsme za to byli odměněni," řekl Bonk. "Myslím, že Ottawa je snad nejrychlejší tým v NHL. Mají dobrý systém a všichni ho plní. Jsou velice nebezpeční," konstatoval nevesele útočník New Jersey Patrik Eliáš.

Nejhorší tým NHL Buffalo porazil Montreal, když góly vstřelili pouze Češi a Slováci. Canadiens se ujali vedení brankou Jana Bulise a vyrovnání obstaral Václav Varaďa, který se po zranění opět objevil v sestavě. Slovenský útočník Miroslav Šatan pak svou dvacátou trefou v sezoně zajistil domácím v prodloužení vítězství 2:1.Varaďa nastoupil po sedmnácti zápasech, které vynechal kvůli zranění kolena. Svůj návrat oslavil gólem, když dorazil střelu Taylora Pyatta. "Taylor skvěle projel před branku, vystřelil a já jsem jenom dorazil puk do branky," popsal Varaďa.

Do branky Atlanty se v zápase proti Tampě Bay postavil po více než měsíci Milan Hnilička, kterého zranění Pasiho Nurminena a Byrona Dafoea posunulo z farmy do prvního týmu. Český gólman si připsal 34 úspěšných zákroků, a i když domácí Tampa bez zraněného Pavla Kubiny zvítězila 2:0, vyslechl si řadu pochvalných slov. Za bezbrankového stavu Hnilička chytil Lecavalierovo trestné střílení a dvě třetiny držel hosty nad vodou. V poslední třetině jej hned po vhazovaní prostřelil Martin St. Louis. Druhý gól dal Brad Richards po St. Louisově přihrávce zpoza branky. Po zápase byl Hnilička zasypán pochvalami ze všech stran. Hnilička, který v letošní sezoně NHL vyhrál jediné utkání, nebyl úplně spokojen. "Měl jsem pár dní na to, abych se připravil. Chtěl jsem pomoci týmu k vítězství, ale bohužel jsem dvě střely ve třetí třetině nechytil," litoval.

Skvělý výkon podal i Roman Turek. V Dallasu se celý zápas snažil přispět k tomu, aby hosté z Calgary porazili jeho bývalý tým. Kanadský celek vedl od páté minuty 1:0, ale čtyři minuty před koncem vyrovnal Scott Young a utkání skončilo remízou 1:1. Turek si připsal 38 zákroků a byl nejlepším hráčem Calgary. "Měli hodně střel, ale všechny jsem viděl. V poslední třetině začali jezdit před branku, aby mi clonili a vyšlo jim to. Na chvilku jsem ztratil puk z dohledu a pak jsem ho viděl až v brance," posteskl si Turek.

Buffalo - Montreal 2:1 v prodloužení (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0), branky: 37. Varaďa, 64. Šatan - 17. Bulis. Střely na branku: 30:26. Diváci: 15.027.

Carolina - Boston 1:1 (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0), branky: 12. O'Neill (Hlaváč) - 54. Rolston. Střely na branku: 28:27. Diváci: 16.194.

Tampa Bay - Atlanta 2:0 (0:0, 0:0, 2:0), branky: 47. St. Louis, 49. Richards. Střely na branku: 36:27. Diváci: 13.562.

New Jersey - Ottawa 3:5 (0:2, 0:1, 3:2), branky: 45. S. Niedermayer, 49. Friesen, 53. Nieuwendyk - 1. a 16. Havlát (na první Rachůnek), 9. a 60. Marián Hossa, 59. Bonk (Rachůnek). Střely na branku: 22:22. Diváci: 12.298.

Minnesota - New York Rangers 2:4 (1:2, 1:1, 0:1), branky: 9. Brunette (Kuba), 31. Žoltoks - 7. McCarthy, 10. Leetch (Nedvěd), 28. Messier, 57. Holík. Střely na branku: 29:19. Diváci: 18.568.

Dallas - Calgary 1:1 (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0), branky: 56. Young - 5. Saprykin. Střely na branku: 39:27. Diváci: 18.532.

Anaheim - Columbus 2:0 (0:0, 1:0, 1:0), branky: 24. Kariya (Sýkora), 60. Rucchin. Střely na branku: 23:26. Diváci: 11.641.

San Jose - New York Islanders 0:3 (0:1, 0:2, 0:0), branky: 1. a 51. Peca, 25. K. Jonsson. Střely na branku: 29:33. Diváci: 17.323.