Brankáři Prusek s Vokounem zářili v NHL

Dva čeští gólmani byli hlavními postavami svých týmů v utkáních kanadsko-americké NHL. Martin Prusek z Ottawy vychytal poprvé v zámořské kariéře nulu a třiceti zákroky pomohl Senátorům k výhře na ledě Floridy 4:0. Tomáš Vokoun předvedl ještě o deset zásahů více a podílel se na vítězství Nashvillu v Carolině 2:1 v prodloužení.

logo Stanley Cupu

logo Stanley Cupu | Foto: Miroslav Konvalina

Jednička Ottawy Patrick Lalime má chřipku, a tak se Prusek objevil v brance Senators podruhé za sebou. Po úspěchu proti Philadelphii si tak připsal druhou výhru v řadě. Gólem a přihrávkou pomohl k zisku dvou bodů útočník Martin Havlát, jeho krajan Václav Varaďa jednou nahrával. Tři body za branku a dvě asistence zaznamenal slovenský obránce Zdeno Chára.

Další český brankář Tomáš Vokoun má velkou zásluhu na výhře Nashvillu v Carolině 2:1 v prodloužení. Díky jeho čtyřiceti zákrokům neprohráli Predators už šesté utkání v řadě, což je nový klubový rekord. Rozhodující branku vstřelil ve čtvrté minutě nastaveného času Scott Hartnell po nahrávce obránce Marka Židlického. Na jedinou trefu Hurricanes přihrával Ronu Francisovi Josef Vašíček.

Atlantě nepomohly k výhře ani dvě asistence Patrika Štefana. Trashers podlehli na domácím ledě Bostonu 4:6. Jedním gólem se na vítězství hostů podílel útočník Michal Grošek. Bruins se navíc podařila málokdy vídaná věc. Celý zápas odehráli bez jediného vyloučeného hráče, což se jim naposledy podařilo před dvěma lety v Torontu.

Útočník Sergej Fjodorov se poprvé od přestupu do Anaheimu představil v Detroitu, kde strávil předchozích třináct sezón. Diváci na něj při každém kontaktu s pukem bučeli a pískali. Navíc si Mighty Ducks odvezli z Michiganu debakl 2:7. Úvodní gól Anaheimu vstřelil právě Fjodorov za stavu 0:5 po asistenci Petra Sýkory a Václava Prospala. Red Wings vyhráli poslední čtyři duely s celkovým skóre 22:3.

Nejlepší tým celé NHL Philadelphia porazil nejhorší celek soutěže Pittsburgh 5:2. Oba týmy od sebe dělí devatenáct bodů. Nedaří se ani Chicagu, které prohrálo už dvanáctý zápas za sebou. Tentokrát nestačilo na Buffalo a podlehlo 2:3. Jednu asistenci si v dresu Sabres připsal Aleš Kotalík.

Edmonton prohrál s Minnesotou 0:1. Čtyřiatřiceti zákroky se na výhře Wild výrazně podílel gólman Manny Fernandez. Jedinou branku utkání vstřelil v jedenácté minutě Slovák Marián Gáborík.

Výsledky:

Philadelphia - Pittsburgh 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)

Branky: 6. Roenick, 11. Somík, 34. Weinrich, 35. Therien, 56. Recchi - 1. Bradley, 53. Abid. Střely na branku: 39:32. Diváci: 18.972

Carolina - Nashville 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 44. Francis (Vašíček) - 44. Legwand, 64. Hartnell (Židlický). Střely na branku: 41:22. Tomáš Vokoun odehrál v dresu Nashvillu 64 minut a chytil 40 střel. Diváci: 8790

Atlanta - Boston 4:6 (2:2, 1:2, 1:2)

Branky: Vj. Kozlov (Štefan), 20. Vigier, 23. McEachern (Štefan), 41. Savard - 10. J. Thornton, 20. Green, 28. Grošek, 37. Knuble, 52. Lapointe, 59. Zamuner. Střely na branku: 30:41. Diváci: 12.702

Florida - Ottawa 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky: 2. Chára (Havlát), 27. Alfredsson, 36. Spezza, 49. Havlát (Varaďa). Střely na branku: 30:43. Martin Prusek odehrál v dresu Ottawy 60 minut a chytil 30 střel. Diváci: 11.520

Detroit - Anaheim 7:2 (2:0, 4:1, 1:1)

Branky: 34. a 37. Dacjuk, 5. Mowers, 15. Hull, 29. Maltby, 30. Jason Williams, 42. Shanahan - 36. Fjodorov (Sýkora, Prospal), 49. Martensson. Střely na branku: 38:23. Diváci: 20.066

Chicago - Buffalo 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Branky: 33. Berard, 59. McLean - 31. Briere, 42. Kalinin (Kotalík), 53. Afinogenov. Střely na branku: 24:28. Diváci: 12.035

Edmonton - Minnesota 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka: 11. Gáborík. Střely na branku: 34:31. Diváci: 16.198