Češi čtyřmi góly ve třetí třetině přehráli Švédy

Čeští hokejisté si udrželi šanci na vítězství na Karjala Cupu. Ve svém druhém utkání porazili v Helsinkách Švédsko 4:1. Švédové po dvou třetinách vedli, ale Češi čtyřmi góly ve třetí části skóre otočili. Branky českého týmu vstřelili Hořava, Irgl, Nedorost a Čajánek.

utkání ČR - Švédsko

utkání ČR - Švédsko | Zdroj: ČTK

V brance českého týmu dostal tentokrát příležitost kladenský Miroslav Kopřiva, také útočné formace hrály v jiném složení než ve čtvrtek proti Finsku. Nejlepší útočník Kontinentální ligy Jan Marek dostal po dohodě s trenéry volno. Utkání se od začátku hrálo ve vysokém tempu, obrany obou týmů převyšovaly útok. Do prvních šancí se dostali Švédové, ale Kopřiva všechny situace vyřešil. Češi si první možnost vypracovali až v 10. minutě, ale Irgl a ani později Klepiš neuspěli. K otevření skóre oběma celkům nepomohly ani zkrácené přesilové hry.

Druhou třetinu začali náporem čeští hokejisté, švédská obrana ale stále odolávala. V polovině zápasu naopak převzali iniciativu Švédové a dostali se do nebezpečných šancí. Ve 32. minutě jel sám na Kopřivu Fabricius, ale kladenský gólman jeho střelu vyrazil. O čtyři minuty později se už Švédové radovali zásluhou Thörnberga. Češi si na konci druhé části vytvořili tlak díky přesilovce, ale po čtyřiceti minutách stále o gól prohrávali.

Stejně jako do druhé dvacetiminutovky vstoupili i do třetí třetiny Češi velkým náporem. Hned v jejím úvodu trefil Čajánek tyč, ve 43. minutě už se čeští reprezentanti dočkali. Po Vampolově přihrávce vyrovnal Hořava. Za další čtyři minuty poslal dlouhou přihrávkou z obranného pásma obránce Rachůnek do útoku Čajánka, ten přihrál Irglovi, který poslal Česko do vedení. V 51. minutě mohl přidat další branku Vašíček, ale svou velkou šanci neproměnil. České hráče to ale nemuselo mrzet, čtyři minuty před koncem využil přesilovku Nedorost. Na konečných 4:1 upravil Čajánek, který hrál 130. zápas v národním týmu.

Česká republika - Švédsko 4:1 (0:0, 0:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 43. Hořava (Vampola), 47. Irgl (Čajánek, K. Rachůnek), 56. V. Nedorost (Blaťák, K. Rachůnek), 57. Čajánek (Čermák) - 36. Thörnberg (Hannula, Martensson). Rozhodčí: Laaksonen, Levonen - Orelma, Suominen (všichni Fin.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 4740

Česká republika: Kopřiva - K. Rachůnek, Čáslava, Krstev, Barinka, Blaťák, Kutlák, Němec, Ševc - Irgl, Čermák, Čajánek - Klepiš, Vašíček, Nedorost - Kumstát, Skuhravý, Rolinek - Květoň, Vampola, Hořava. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann

Švédsko: Gustavsson - Timander, Akerman, Fransson, S. Lidström, R. Jonsson, Sandström, Tärnström, Hedman - Hannula, Nordquist, Harju - Nilson, Engqvist, Emvall - Widing, Wallin, Fabricius - Nordgren, Martensson, Thörnberg. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Roger Rönnberg