Češi na Rusko nestačili a šampionát pro ně skončil

Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Moskvě s domácím Ruskem 0:4 a turnaj pro ně skončil. Poprvé po třech letech se tak český tým vrátí ze světového šampionátu bez medaile a skončí nejlée sedmý, což je nejhorší výsledek českého i československého hokeje na vrcholné akci. Podobně dopadl národní tým, který v ruské metropoli obhajoval stříbrné medaile, jen v roce 1994 v Itálii.

Rusko - Česko

Rusko - Česko | Zdroj: ČTK

V sestavě českého týmu pro zápas chyběl útočník Jan Marek, kterého postihly žaludeční problémy. Místo něj nastoupil Jiří Novotný. V dresu domácí reprezentace zase chyběl útočník New Jersey Sergej Brylin, který nakonec po příletu ze zámoří nenastoupil.

Po oboustranně opatrném začátku, ve kterém se nakonec nedostavil očekávaný tlak domácích, si české mužstvo zahrálo první přesilovou hru. Připravenost Jeremenka ale vyzkoušel pouze Klesla. Obránce Columbusu byl ale poté v šesté minutě vyloučen a pomohl Rusku jít do vedení. Čechmánka překonal Markov a poprvé rozjásal vyprodanou arénu Chodynka. Navíc získal pro své spoluhráče potřebný klid. Favorizovaná sborná postupně nabírala obrátky a Čechmánek měl spoustu práce. Zlikvidoval velké šance Zinovjeva a Kovalčuka při prvním Sýkorově vyloučení a nepřišli si na něj ani další střelci. Jeho protějšek měl v první třetině práci prakticky jen jednou. Ve 13. minutě našel Čajánek osamoceného Irgla, Jeremenko ale situaci zachránil.

Výkon českého mužstva, hlavně v ofenzivě, se zlepšil po první přestávce. I proto, že Hadamczik nahradil chybujícího Sýkoru Balaštíkem. Díky zvýšené aktivitě začalo být rušněji i před Jeremenkem, do výraznějších šancí se ale Češi nedostali. Rusové naopak stále hrozili z rychlých protiútoků. A čekali na přesilovky. Při vyloučení Novotného se jim podařilo dostat puk za brankovou čáru, naštěstí český tým ale zakončil Markov rukou.

Nástup do třetí třetiny vyšel domácím výborně. Třiadvacet sekund po začátku se v přesilovce prosadil Malkin, který dorazil za Čechmánka střelu Kovalčuka. Ledovou plochu pak postupně ovládli ruští hráči. Markov ještě trefil jen tyč nakonec se ale prosadil Radulov. Výhru domácích zvýraznil úspěšným samostatným nájezdem Malkin. Českým hokejistům se pak naskytla šance na vstřelení gólu při přesilovce pět na tři, ale bez úspěchu. Rusko tak oplatilo soupeři porážku z loňského mistrovství.

Rusko - Česká republika 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 7. Markov (Frolov, Malkin), 41. Malkin (Kovalčuk), 52. Radulov (Grebeškov), 55. Malkin. Rozhodčí: Pellerin - Losier (oba Kan.), Deďulja (Běl.). Vyloučení: 10:8, navíc Čajánek (ČR) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 12.000

Rusko: Jeremenko - Nikulin, Proškin, Markov, Gončar, Aťušov, Grebeškov, Jemelin, Kondratěv - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Frolov, Malkin, Kovalčuk - Radulov, Sčastlivyj, Charitonov - Kuljomin, Něprjajev, Ovečkin. Trenér: Vjačeslav Bykov

Česká republika: Čechmánek - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Klesla, Hamr, Barinka, Šmíd - Výborný, Plekanec, Olesz - Irgl, Čajánek, Hubáček - Bednář, Novotný, Tenkrát - P. Sýkora, J. Hlinka, Rolinek, od 21. navíc Balaštík. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil