Češi na šampionátu končí, stejně jako loni nestačili na Švédy

Čeští hokejisté skončí potřetí za sebou na světovém šampionátu bez medaile. Stejně jako loni je ve čtvrtfinále vyřadilo Švédsko. V Bernu s ním český tým prohrál 1:3, když jedinou branku dal ve dvojnásobném oslabení Čajánek. O účast ve finále se Švédové utkají s Kanadou, která si ve čtvrtfinále poradila s Lotyšskem 4:2.

Zklamaní čeští hokejisté Aleš Kotalík a Jaromír Jágr po porážce od Švédska

Zklamaní čeští hokejisté Aleš Kotalík a Jaromír Jágr po porážce od Švédska | Zdroj: ČTK

Švédové jsou v posledních pěti letech na velkých akcích prokletím českého týmu. Stojí za jeho čtvrtfinálovými prohrami na mistrovství světa 2008 v Kanadě (2:3) a letos, Češi s nimi prohráli i ve finále na šampionátu 2006 (0:4). Ve stejném roce utrpěli debakl v semifinále olympijského turnaje v Turíně (3:7). Na loňském šampionátu s výběrem "Tre kronor" prohráli dokonce dvakrát, kromě čtvrtfinále také v duelu v osmifinálové skupině (3:5).

Český tým hrál hned v úvodu přesilovku, ale neprosadil se. Po chybě v rozehrávce měl šanci skórovat Persson, Štěpánek ale jeho šanci zlikvidoval. Dvaadvacetiletý vítkovický gólman chytající nejdůležitější utkání ve své kariéře byl poté v permanenci, zejména kvůli Hlinkově a Blaťákově vyloučení. Tvrdé Johanssonovy střely od modré ale vyrazil a poradil si i s Weindhandlovým pokusem. V poslední minutě první třetiny si český tým vytvořil velkou převahu, ale branku dát nedokázal. Při střele Židlického musel zaskočit za už překonaného Gustavssona Jönsson, který stihl zastavit puk směřující za brankovou čáru.

Ve 23. minutě se Švédům naskytla velká možnost na skórování. Američti sudí nejprve vyloučili Rolinka a poté velmi přísně i Michálka. Švédsko tak dostalo možnost hrát 82 sekund v pěti proti třem. A soupeř přesilovku využil. Dvě sekundy před návratem Rolinka překonal Štěpánka střelou na bližší tyč Weinhandl. Stejný hráč mohl přidat ve 27. minutě další gól, přečíslení dva na jednoho ale zakončil nepřesně. Trenér Vladimír Růžička se snažil zvednout výkon týmu avizovaným nasazování Jágra do dvou útočných formací, ke gólu to ale nevedlo. Po jedné z akcí Jágra mohl vyrovnat Hemský, Gustavsson ale jeho dorážku zlikvidoval. Na konci druhé třetiny se Švédové dostali do dvougólového vedení, když další z řady přesilovek využil Tärnström, který pohotově dorazil mezi Štěpánkovy betony Weinhandlovu střelu.

Kouč Růžička reagoval na nepříznivý stav změnami v sestavě. Českému týmu ale nepřálo ani štěstí, Eliášovu střelu zastavila ve 46. minutě tyč. O tři minuty později to s Čechy vypadalo ještě hůř. Švédové totiž podruhé v utkání hráli dlouhou přesilovku pět na tři. V ní ale dokázali čeští hokejisté nečekaně udeřit. Švédové chybovali při střídání, do brejku vyrazili Rolinek s Čajánkem, který snížil na 1:2. Zbytek dvojnásobného oslabení už Češi ubránili, navíc sami poté hráli přesilovku. Židlického tečovaná střela však skončila jen na horní tyčce. Český tým měl poté velký tlak a soupeř čekal na šanci definitivně rozhodnout. V 57. minutě se to mohlo podařit Weinhandlovi, Štěpánek ale proti jeho střele skvěle zakončil. O pár sekund později ho ale překonal Jönsson a rozhodl o postupu Švédska do semifinále.

Česká republika - Švédsko 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 49. Čajánek (Rolinek) - 24. Weinhandl (Magnus Johansson), 39. Tärnström (Weinhandl, Martensson), 58. K. Jönsson (Nilson). Rozhodčí: Looker, Sterns - Feola (všichni USA), Orelma (Fin.). Vyloučení: 11:11. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.415

Česká republika: Štěpánek - Židlický, Čáslava, Rachůnek, Blaťák, Polák, Němec - Jágr, Hemský, Čajánek - Michálek, Plekanec, Eliáš - Hlinka, Vašíček, Olesz - Kotalík, Marek, Rolinek - Klepiš. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann

Švédsko: Gustavsson - Oduya, Tärnström, Magnus Johansson, Gunnarsson, K. Jönsson, Stralman, Akerman, Grossman - Nilson, Wallin, Huselius - Weinhandl, Martensson, Eriksson - Omark, Harju, Thörnberg - Berglund, Persson, Andersson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson