Češi nezvládi závěr duelu s Turky a Euro pro ně skončilo

Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy skončili. V rozhodujícím utkání ve skupině A nezvládli závěr zápasu a prohráli s Tureckem 2:3. Češi vedli ještě 15 minut před koncem 2:0 díky gólům Kollera a Plašila. V 75. minutě ale snížil Arda Turan a poté se v 88. a 89. minutě dvakrát trefil Nihat. Duel s Tureckem tak byl poslední pro Karla Brücknera v roli reprezentačního kouče, stejně jako pro Jana Kollera a Tomáše Galáska. Češi tak nesplnili cíl, postup ze skupiny.

Brankář Petr Čech odkopává helmu po prohraném utkání.

Brankář Petr Čech odkopává helmu po prohraném utkání. | Zdroj: ČTK

Turecko se v pátek utká ve Vídni ve čtvrtfinále s Chorvatskem. Ve druhém dnešním zápase skupiny A se domácí Švýcarsko dočkalo první výhry na šampionátu. V Basileji porazili Portugalsko 2:0, ale i tak pro ně Euro končí.

Češi začali aktivně a vytvořili si šance, ty největší po trestných kopech Jankulovského nevyužili Sionko a Koller. Český nápor sílil a Turci se vůbec nedostávali do blízkosti české branky, Tuncayova střela mimo byla výjimkou. Prvního gólu se Češi dočkali ve 34. minutě, kdy Grygera odcentroval na Kollera a jeho hlavičku gólman Volkan jen stačil rukama usměrnit pod břevno. Těsně před přestávkou přišel první nepříjemný moment pro český tým: Matějovský si přetrhl vazy v kotníku a Euro pro něj skončilo o několik desítek minut dříve než pro jeho spoluhráče.

Druhý poločas přinesl výraznou změnu ve výkonu Turků, byli agresivnější, rychlejší a dostali český tým pod obrovský tlak. V 51. a 53. minutě měl šance Tuncay, jenže neuspěl. Češi se postupně z tlaku vymanili a v 62. minutě se přiblížili postupu do čtvrtfinále. Plašil na zadní tyči v pádu propasoval míč do sítě. Poté mohl vedení pojistit Polák, ale namířil střelu jen do tyče. A to bylo z české strany všechno.

Turci vsadili vše na útok a zatlačili Čechy do hluboké defenzivy. Ti byli potrestáni za velkou pasivitu v 75. minutě, kde se k pravé tyči trefil Arda Turan. Turecko ještě více zvýšilo svou útočnou aktivitu, Čechům nepomohl ani příchod obránce Kadlece, který vysřídal Plašila. V 88. minutě udělal obrovskou chybu brankář Čech, když neudržel centr a Nihat poslal míč do prázdné branky. Ani to ale nebyl ze strany Turecka konec, po další hrubce české obrany rozhodl o vítězství dalším gólem Nihat. V nastavení byl za napadení Kollera vyloučen brankář Volkan, ale záložník Tuncay, který musel zápas dochytat, už nemusel zasahovat.

Pro Česko tak mistrovství Evropy končí už po základní skupině, stejně jako před dvěma lety v Německu na světovém šampionátu. Také tehdy měli skupinu dobře rozehranou, když vyhráli úvodní zápas.

Česká republika - Turecko 2:3 (1:0)

Branky: 34. Koller, 62. Plašil - 88. a 90. Nihat, 75. Arda Rozhodčí: Fröjdfeldt - Wittberg, Andrén (všichni Švéd.). ŽK: Mehmet Topal, Mehmet Aurélio, Asik Emre - Galásek, Ujfaluši, Baroš. ČK: 90.+2 Volkan (Tur.) Diváci: 30.000

Česká republika. Čech - Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Polák, Galásek - Sionko (85. Vlček), Matějovský (39. Jarolím), Plašil (80. Kadlec) - Koller. Trenér: Brückner

Turecko Volkan - Altintop, Göngür Emre (63. Asik Emre), Servet, Hakan - Mehmet Topal (57. Kazim), Mehmet Aurélio, Arda, Tuncay - Semih (46. Sabri), Nihat. Trenér: Terim

Švýcarsko - Portugalsko 2:0 (0:0)

Branky: 71. a 83. z pen. H. Yakin. Rozhodčí: Plautscher - Bereuter, Mayr (všichni Rak.). ŽK: Vonlanthen, H. Yakin, Barnetta, Fernandes - Ferreira, Ribeiro, Meira, Miguel. Diváci: 39.730

Švýcarsko: Zuberbühler - Lichtsteiner (83. Grichting), Müller, Senderos, Magnin - Behrami, Inler, Fernandes, Vonlanthen (61. Barnetta) - Derdiyok, H. Yakin (86. Cabanas). Trenér: Kuhn

Portugalsko: Ricardo - Miguel, Bruno Alves, Pepe, Ferreira (41. Ribeiro) - Meira, Veloso (71. Moutinho), Meireles - Nani, Quaresma, Postiga (74. Almeida). Trenér: Scolari