Češi překvapili mistry Evropy, i sami sebe

Česká fotbalová reprezentace drží pod vedením Karla Brücknera neporazitelnost. V přátelském utkání na půdě Francie naši díky brankám Zdeňka Grygery a Milana Baroše vyhráli 2:0. Fotbalisté tak potvrdili, že mají v kvalifikaci o postup na ME 2004 vysoké ambice - jejich prvním jarním soupeřem bude na konci března silný tým Nizozemska.

fotbalisté

fotbalisté | Foto: Michal Kamaryt

Trenér Brückner sliboval aktivní hru a bylo vidět, že jeho svěřenci si tyto rady vzali k srdci. Od prvních minut nepustili Francouze do kombinace, napadali domácí hráče už při rozehrávce na jejich polovině a sami okamžitě vyráželi vpřed. Dlouho netrvalo a plán úvodních minut se zdařil na výbornou. V sedmé minutě udělal hrubou chybu při rozehrávce opěvovaný Zidane. Míče se zmocnil Grygera, před šestnáctkou se podle pravidla "když nevíš, co s míčem, tak vystřel" pokusil levačkou vypálit - a byl z toho premiérový gól v národním týmu. Gólman Ramé na chvíli zaváhal a míč uviděl až ve chvíli, kdy kolem něj prosvištěl do sítě. Ze dvou třetin zaplněný stadión náhle oněměl a s údivem přihlížel vydařenému představení podceňovaných Čechů. Po hodině se zdálo, že domácí tlak začne sílit, ale pravidlo "nedáš-dostaneš" opět platilo. Po rohu spálil jasnou možnost Gallas, který z malého vápna přestřelil branku, a protiútok skončil druhým gólem Čechů, který zařídila střídající dvojice. Dostálek s Barošem dostali první možnost ukázat své umění a využili ji dokonale: slávistický záložník vyslal liverpoolského útočníka do uličky a Baroš se v takových situacích nemýlí. To už na francouzské fanoušky bylo moc, jejich miláčkové jim připravovali těžké okamžiky. A tak jim nezbylo než zatleskat občas hráčům v bílých dresech. Tu patičce Jankulovského, tu Grygerově výpadu či Barošově dravosti. Ten sice brzy střídal, protože se nepříjemně zranil, ale jeho spoluhráči už vítězství udrželi.

Francie - Česká republika 0:2 (0:1)

Branky: 7. Grygera, 61. Baroš.
Rozhodčí: Stark - Wezel, Hufgard (všichni Německo).