Češi si na mistrovství světa poradili i s druhým severským týmem

Čeští hokejisté potvrdili roli favorita i ve svém druhém utkání na mistrovství světa ve Švýcarsku. V Klotenu si poradili s Norskem 5:2 a postoupili do osmifnálové skupiny. O svém vítězství rozhodli svěřenci Vladimíra Růžičky třemi brankami v první třetině. Základní část zakončí Češi ve středu proti Finsku.

Česko - Norsko

Česko - Norsko | Zdroj: ČTK

V brance se tentokrát objevil Martin Prusek, který si při svém čtvrtém startu na mistrovství světa poprvé zachytal. Hned po dvaceti sekundách se zápas na téměř dvacet minut, když po souboji Židlického s Vikingstadem prasklo plexisklo. V šesté minutě se poprvé prosadili čeští hráči, když střelu Poláka dorazil do branky Marek. V 10. minutě Češi potvrdili, že se jim na šampionátu daří využívat přesilovky - Čajánek zvýšil na 2:0. Poté stálo při Pruskovi štěstí, když Ask nastřelil tyčku. Ve 13. minutě skóroval Vašíček a prakticky rozhodl o vítězství českého týmu.

Kráce po přestávce se radovali také Norové, když Prusek nedosáhl na tečovanou střelu Jakobsena od modré čáry. Norsko vycítilo, že by mohlo favorita potrápit, jejich snahu ale uťal ve 33. minutě Blaťák. Český obránce mohl přídat druhou branku, ale trefil jen tyč. Na konci druhé třetiny se Norům naskytla velká příležitost na snížení - po faulech Židlického a Marka hrálo Norsko dlouhou přesilovku pět na tři. Osm sekund před koncem prostřední dvacetiminutovky ji dokázalo využít, když skóroval Zuccarello Aasen. Při pokračující klasické přesilovce ujel norské obraně Čajánek, ale proti Lysenstöenovi neuspěl stejně jako následně Hlinka.

Pátého gólu se ale Češi přece jen dočkali, sedm minut před koncem ho dal Klepiš. Zápas se poté v klidu dohrával.

O překvapení se postaralo Lotyšsko, které porazilo Švédsko 3:2 po samostatných nájezdech. Přestože prohrávali po první třetině 0:1, ve druhé části skóre otočili. Švédům se podařilo na začátku třetí třetiny vyrovnat a zápas dospěl do prodloužení. Během pěti minut branka nepadla, rozhodnout tak musely nájezdy. V nich vedlo Švédsko 2:0, ale nakonec je ztratilo. Historicky první vítězství Lotyšska nad Švédskem trefil Niživijs. Švédové i přesto postoupili do osmifinálové skupiny, Lotyši budou o postup bojovat ve středu s Rakouskem.

Skupina D:

Česká republika - Norsko 5:2 (3:0, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Marek (Polák), 10. Čajánek (Hemský, Jágr), 13. Vašíček (Červenka, Němec), 33. Blaťák (Olesz, Kotalík), 53. Klepiš (Čáslava, Čajánek) - 22. Jakobsen, 40. Zuccarello Aasen (Vikingstad). Rozhodčí: Persson, Vinnerborg (oba Švéd.) - Kaspar (Rak.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. Diváci: 3538

Česká republika: Prusek - Židlický, Čáslava, Rachůnek, Němec, Polák, Blaťák, Barinka - Jágr, Hemský, Čajánek - Irgl, Marek, Rolinek - Kotalík, Hlinka, Olesz - Klepiš, Vašíček, Plekanec - Červenka. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann

Norsko: Grotnes (21. Lysenstöen) - Mats Trygg, Myrvold, Jakobsen, Holös, Lund, Kaunismäki - Skröder, Vikingstad, Thoresen - Zuccarello Aasen, Holtet, Ask - Bastiansen, Hansen, Spets - Forsberg, Lorentzen, Röymark. Trenéři: Roy Johansen a Knut Jörgen Stubdal

Finsko - Dánsko 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 18. Miettinen (Niinimaa), 22. Pihlman (Hyvönen, Immonen), 35. Miettinen (N. Kapanen, Hagman), 52. N. Kapanen (Miettinen, Nummelin), 60. N. Kapanen (Hyvönen, S. Kapanen) - 11. Jakobsen (Mads Christensen, Madsen). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Sterns - Feola (oba USA), Valach (SR). Vyloučení: 5:7. Využití: 3:0. Diváci: 3929

Skupina C:

USA - Rakousko 6:1 (1:0, 1:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 16. Brown (OúSullivan, Niskanen), 32. Stafford (Foligno), 41. O'Sullivan (Brown, Blake), 48. Blake (Brown, Liles), 53. Stempniak (Hainsey, C. Wilson), 56. Niskanen (Ballard) - 35. Peintner. Rozhodčí: Šindler (ČR), Zalaski - Bouguin, de Haan (všichni Kan.). Vyloučení: 4:9. Využití: 3:0. Diváci: 3779

Lotyšsko - Švédsko 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 31. K. Redlihs (Ankipans, Karsums), 40. Darinš (M. Redlihs, Lavinš), rozhodující sam. nájezd Niživijs - 16. Omark (Harju, Thörnberg), 41. Magnus Johansson (Eriksson). Rozhodčí: Baluška (SR), Reiber (Švýc.) - Blümel (ČR), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. Diváci: 4421