Češi si na Švédských hrách snadno poradili s Finskem

Čeští hokejisté porazili na Švédských hrách ve Stockholmu Finsko 5:0 a v seriálu Euro Hockey Tour se dočkali druhé výhry v normální hrací době. Díky vítězství si navíc uchovali naději na triumf ve Švédsku. V neděli se Češi utkají v poledne s Ruskem.

Česko - Finsko

Česko - Finsko | Zdroj: ČTK

Čeští hokejisté vstoupili do zápasu výborně a hned v první minutě se dočkali úvodního gólu, o který se postaral nově poskládaný druhý útok Bednář, Straka, Kohn. Bednář nahodil puk před branku, kde ho tečí dostal do branky Ladislav Kohn. V 11. minutě mohl přidat druhý gól Bednář, když ho z vlastního pásma poslal do sóla krásnou přihrávkou Barinka, ale slávistický útočník gólmana Wallinheima nepřekonal. Finové se pokusili odpovědět na vedení soupeře Ritovým pokusem, ale vítkovický gólman ho kryl. Hokejkou pak zasáhl o chvíli později před dotírajícím Kalliem a chvilkový nápor Suomi skončil nepřesnou střelou Kiprusoffa. Dvě sekundy před koncem první třetiny navíc Češi zvýšili vedení. Přihrávku Hamra zužitkoval Josef Straka.

Druhou dvacetiminutovku začali náporem Westerlundovi svěřenci, ale v 24. minutě mohli prohrávat už o tři branky. Hubáček vyslal do nájezdu Irgla, který však zamířil jen do Wallinheima. Seveřané pak měli převahu, pomohla jim k tomu i přesilovka při Čermákově trestu, ale spolehlivého Pince nepřekonali. Čeští hokejisté hrozili z brejku, nejdříve byl v dobré pozici znovu Irgl a v 33. minutě unikal sám Huml, ale v koncovce mu zabránil faulem Mäntylä. Nedovolený zákrok Koskenkorvy nabídl Čechům na 14 sekund výhodu pěti proto třem, už po Mäntyläově návratu na led to bylo 3:0. Balaštík ještě neuspěl, ale Rosa si vybruslil na levém kruhu pro vhazování a jeho střela si našla přes stínícího Hrdinu cestu mezi betony finského gólmana.

Český tým šel za vítězstvím i v závěrečné části a nechtěl dát soupeři sebemenší naději na zvrat. Po 78 sekundách hry našel Rosa před brankou Hrdinu, který do levého horního rohu Wallinheimovy branky zvýraznil vedení. Finové dnes neměli recept na českou defenzivu a gólmana, na druhé straně byl naopak opět sám před gólmanem Huml a Straka. Osmnáct sekund před koncem při hře čtyř proti čtyřem ještě využil velké chyby Finů Irgl a dovršil debakl.

Česká republika - Finsko 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 1. Kohn (Bednář, J. Straka), 20. J. Straka (Hamr, Kohn), 35. Rosa (Hamr, Balaštík), 42. Hrdina (Rosa), 60. Irgl. Rozhodčí: T. Andersson - Winge, Nilsson (všichni Švéd.). Vyloučení: 4:7, navíc Mäntylä (Fin.) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 6829

Česká republika: Pinc - Platil, Barinka, Hamr, Čáslava, Čutta, Blaťák - Irgl, J. Marek, P. Hubáček - Bednář, J. Straka, Kohn - Balaštík, Hrdina, Rosa - Čermák, Huml, Netík. Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek

Finsko: Wallinheimo - Puistola, Niskala, Kiprusoff, Berg, Mäntylä, Aalto, Vallin, Marttinen - Hentunen, Pirnes, Kuhta - Kallio, Leino, Pesonen - Rita, Hirschovits, Bergenheim - Haataja, Saarenheimo, Koskenkorva. Trenéři: Erkka Westerlund, Hannu Virta a Risto Dufva