Češi ve výborném utkání s Ruskem těsně prohráli

Čeští hokejisté druhý zápas na mistrovství světa v Kanadě prohráli. V Quebeku podlehli jednomu z favoritů turnaje, Rusku, 4:5 v prodloužení. Rozhodující gól dal ve čtvrté minutě Alexej Morozov. Hattrickem se blýskl český útočník Patrik Eliáš. Rusko vede základní skupinu D, oba týmy si zajistily postup do osmifinálové fáze turnaje. Třetí duel čeká český tým ve středu v jednu hodinu ráno českého času proti Itálii.

Rozhodující gól Rusko - Česko

Rozhodující gól Rusko - Česko | Zdroj: ČTK

Do sestavy se zařadila už i posila z Colorada Jaroslav Hlinka, který nastoupil v centru elitní formace mezi Eratem a Eliášem. Do první obrany se posunul z třetí Židlický místo Zbyňka Michálka, Krejčí se ze středu prvního útoku přesunul do čtvrtého mezi Irgla a Rolinka.

Stejně jako proti Dánsku inkasovali Češi jako první, ve 4. minutě se trefil Zinovjev. A stejně jako proti Dánsku se českému týmu podařilo skóre otočit, když mu k tomu pomohly přesilovky. Při Kovalčukově trestu předložil puk před odkrytou branku Hlinka Eliášovi a Sjominův faul potrestal Kotalík. Poté hráli Češi 23 sekund dvojnásobnou přesilovku, ale náskok nezvýšili. Stejnou výhodu dostali v poslední minutě první třetiny i Rusové a využili ji. Pouhé tři desetiny sekundy před koncem vyrovnal Gorovikov.

Ve 26. minutě se zranila po střetu se Zbyňkem Michálkem ruská brankářská jednička Jerjomenko a do branky musel jednadvacetiletý Birjukov. V přesilovce dostal Rusko do vedení Morozov. V 31. minutě pomohla českým hokejistům po Ovečkinově střele tyčka. Za další tři minuty se opět měnilo skóre a opět v přesilovce. Střela Židlického se odrazila od zadního mantinelu k levé tyči před Eliáše, který dal svůj druhý gól v zápase.

Také ve třetí třetině se skóre měnilo v početních výhodách. Nejprve využil přesilovku Eliáš a dovršil tak hattrick, ve 47. minutě při vyloučení Rolinka vyrovnal Kornějev. Rusko pak mohlo rozhodnout, ale Ovečkin trefil znovu jen tyč. Češi pak přečkali dvě oslabení a na řadu tak přišlo prodloužení.

Po půl minutě fauloval Kaberle Kovalčuka, ale sám střelec z Atlanty trestné střílení neproměnil, jeho střelu zastavila tyčka. Ve čtvrté minutě prodloužení už ale Morozov přesnou střelou z pravého kruhu pro vhazování rozhodl.

Česká republika - Rusko 4:5 v prodl. (2:2, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 10. Eliáš (J. Hlinka, Židlický), 13. Kotalík (Fleischmann, Kuba), 34. Eliáš (Židlický, T. Kaberle), 43. Eliáš (J. Hlinka, T. Kaberle) - 4. Zinovjev (Morozov, Kovalčuk), 20. Gorovikov (Vorobjev), 28. Morozov (D. Markov, Kalinin), 47. Kornějev (Sjomin, Kovalčuk), 64. Morozov (Zinovjev, Kalinin). Rozhodčí: Pellerin, Savage (oba Kan.) - Eglitis (Lot.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 10:11. Využití: 4:3. Diváci: 13.109

Česká republika: Hnilička - Židlický, T. Kaberle, Kuba, Hejda, Z. Michálek, Čáslava - Eliáš, J. Hlinka, Erat - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Kotalík, Novotný, Klepiš - Irgl, Krejčí, Rolinek. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil

Rusko: Jerjomenko (26. Birjukov) - D. Markov, Kalinin, Grebeškov, Kornějev, I. Nikulin, Proškin, Vorobjev - Morozov, Zinovjev, Kovalčuk - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin - Radulov, Těreščenko, Zaripov. Trenéři: Vjačeslav Bykov a Igor Zacharkin