Češi ve vyrovnaném souboji s Ruskem prohráli

Čeští hokejisté prohráli na Channel One Cupu v Moskvě s Ruskem 2:5. S domácími mistry světa sice sehráli vyrovnanou partii, ale nakonec si připsali první prohru v základní hrací době v letošním ročníku Euro Hockey Tour. Češi dokázali díky gólům Klepiše z trestného střílení a Marka smazat dvoubrankové vedení domácích ve druhé třetině. Rusové ale dalšimi třemi brankami rozhodli o své výhře a jsou blízko celkovému triumfu na turnaji.

zápas Rusko - Česko na turnaji Channel One Cup

zápas Rusko - Česko na turnaji Channel One Cup | Zdroj: ČTK

Výběr Vladimíra Růžičky začal aktivně a zpočátku nepustil domácí z obranné třetiny, ale gólově se Češi neprosadili. Pro Rusy začal zápas až v po pěti minutách, kdy převzali aktivitu po zbytek první třetiny. V 6. minutě se do přečíslení dva na jednoho vydali domácí, golman Kopřiva střelu Zinovjeva vyrazil, ale z pokračování akce se bekhendem trefil Sušinskij. ,,Byl to smolný gól, puk se tam motal hráčům mezi bruslema a najednou do toho plácli a mně to proletělo mezi nohama. Byla to škoda, " řekl po zápase Kopřiva. V sedmnácté minutě bylo skóre už 2:0, když se trefil Zaripov. Domácí fanoušci už začali slavit vítězství, ale předčasně.

Také úvod druhé třetiny patřil Rusům, ale bez brankového efektu. Na druhé straně ujel v 28. minutě Marek, byl hákován a trestné střílení proměnil bekhendovým blafákem Jakub Klepiš. O 2 minuty později už bylo vyrovnáno - přesilovou hru využil střelou z mezikruží Marek. Domácí znervózněli, ale vzápětí šli opět do vedení. Ve skrumáži před Kopřivou si při signalizovaném vyloučení přikopl Radulov kotouč na hokejku a bylo to 3:2.

Český tým potřeboval v poslední třetině vyrovnat, ale 2 minuty před koncem inkasoval. Češi nevyužili přesilovku a navrátilec z trestné lavice Saprykin pak v úniku překonal Kopřivu střelou pod vyrážečku. V neděli hraje české mužstvo od 16 hodin s Finskem. Pokud národní tým zvítězí, skončí v turnaji Channel One Cup druhý.

Rusko - Česká republika 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Sušinskij (Mozjakin), 17. Zaripov (Těreščenko), 34. Radulov, 58. Saprykin, 60. Kuljaš - 28. Klepiš z tr. střílení, 30. Marek (Rolinek). Rozhodčí: Persson, Rönnmark (oba Švéd.) - Birin, Medvěděv (oba Rus.). Vyloučení: 11:13, navíc Kornějev (Rusko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 14.000

Rusko: Barulin - Proškin, I. Nikulin, Tverdovskij, Kornějev, Kuljaš, Višněvskij, Aťjušov, Varlamov - Morozov, Těreščenko, Zaripov - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Michnov, Ščastlivyj, Jašin - Sušinskij, Zinovjev, Mozjakin. Trenér: Vjačeslav Bykov

Česká republika: Kopřiva - Pilař, Čáslava, Krstev, Sičák, Kutlák, Blaťák, Zíb, Skrbek - Květoň, Čermák, Hlinka - Irgl, Marek, Rolinek - Starý, Vašíček, Vampola - Klepiš, Červenka, Lukeš. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann

Švédsko - Finsko 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0):

Branky a nahrávky: 13. Hannula (Akerman, Berglund) - 15. Sahlstedt (Koivisto, Aalto), rozhodující sam. nájezd Kuhta. Rozhodčí: Bulanov, Kulakov - Šeljanin, Sivov (všichni Rus.). Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. Diváci: 2200.