Češi zakončili kvalifikaci výhrou v Rakousku

Čeští fotbalisté zůstali i po posledním zápase kvalifikace mistrovství Evropy 2004 bez porážky. Ve Vídni porazili domácí Rakousko 3:2 a s dvaadvaceti body vyhráli třetí skupinu. O vítězství našeho týmu rozhodl gólem v nastaveném čase střídající Jan Koller. Kapitán Pavel Nedvěd se přihrávkami podílel na všech brankách. Češi brzy vedli, dvanáct minut před koncem prohrávali 1:2, ale nakonec se radovali ze zisku tří bodů.

vítězství českých fotbalistů

vítězství českých fotbalistů | Foto: Samuel Kubáni

Čeští fotbalisté se hned v úvodu do svého rakouského soupeře zakousli a dohady, zda národní tým vezme utkání vážně, vzaly rychle za své. V hledišti podporovalo české hráče asi deset tisíc fanoušků, kteří slavili postup na Euro už od dopoledních hodin. Už v šesté minutě se málem radovali, ale Heinzova dorážka po střele Lokvence mířila do tyče. Na úvodní branku se tak čekalo do 27. minuty. Marek Heinz vybojoval míč pro Nedvěda, ten přihrál doleva na volného Jankulovského a záložník italského Udine bez větších potíží prostřelil domácího brankáře Mandla. Kdo čekal snahu Rakušanů o vyrovnání, mýlil se. Domácí se raději v obavě z druhého gólu v jejich síti o útok ani nepokoušeli. Čeští fotbalisté tak v poklidu dovedli první poločas do vítězného konce.

Hned pět minut po začátku druhé půle se ale Rakušané přece jen dočkali. Brankáře Čecha propálil po třicetimetrovém sólu Haas. Vyrovnávací gól výrazně oživil dění na hřišti. Domácí vycítili šanci na překvapení a začali Čechům zatápět. V 64. minutě své úsilí ale přehnal Schopp a po druhé žluté kartě musel předčasně do sprch. Ani početní oslabení nevzalo Rakousku chuť do hry a v 78. minutě se poprvé v zápase dostalo do vedení zásluhou Ivanschitze. Radost ale nevydržela domácím dlouho, protože hned z protiútoku se po Nedvědově přihrávce prosadil Štěpán Vachoušek. To však nebylo ze strany českého mužstva vše. Ve druhé minutě nastaveného času založila dvojice Vachoušek - Nedvěd akci po levé straně, druhý jmenovaný našel před brankou úplně volného Kollera a útočník Borussie Dortmund zajistil České republice vítězství. Náš tým tak pod vedením Karla Brücknera neprohrál už osmnáctý zápas v řadě.

Rakousko - Česká republika 2:3 (0:1)

Branky: 50. Haas, 78. Ivanschitz - 27. Jankulovski, 79. Vachoušek, 90. Koller
Rozhodčí: Kasnaferis - Grutsis, Giakumis (všichni Řec.)
ŽK: Schopp, Standfest, Stranzl, Hiden - Nedvěd
ČK: 64. Schopp (Rak.)
Diváci: 32.350

Rakousko: Mandl - Standfest, Hiden, Stranzl, Pogatetz - Schopp, Aufhauser, Flögel (68. Dospel), Ivanschitz - Haas (76. Linz), Glieder (68. Wagner). Trenér: Krankl

Česká republika: Čech - Jiránek (41. Týce), Petrouš, Bolf, Jankulovski (84. Voříšek) - Štajner, Nedvěd, Galásek - Heinz (68. Koller), Vachoušek - Lokvenc. Trenér: Brückner