Češi zvládli generálku na EURO, porazili Skotsko 3:1

Čeští fotbalisté zvítězili i v posledním přípravném duelu před startem evropského šampionátu. V Praze na Letné porazili Skotsko 3:1. Dva góly českého týmu dal ve svém jubilejním 30. zápase za národní tým Libor Sionko, jednou se trefil Michal Kadlec. Za Skotsko snížil na 1:2 Clarkson.

Libor Sionko

Libor Sionko | Zdroj: ČTK

Podobně jako při utkání s Litvou se ani dnešní zápas neobešel bez chyby během slavnostního úvodu. Pořadatelé totiž vyvěsili špatně českou vlajku, která měla při pohledu z hlavní tribuny na levé straně červenou barvu. A zklamáním byla také návštěva - na rozlučku fotbalistů před Eurem přišlo pouze jedenáct tisíc fanoušků, ze kterých asi dvě tisícovky dorazily ze Skotska.

Trenér Brückner zamíchal sestavou a poslal na hřiště od úvodních minut Rudolfa Skácela s Liborem Sionkem, naopak stejně jako v úterý proti Litvě nedal příležitost útočníkovi Martinu Feninovi.

Češi byli po celý zápas aktivnější, ale v prvním poločase jejich souhra vázla, největší šance prvního poločasu přišla ve 36. minutě. Střelu Poláka skotský brankář Gordon vyrazil, k míči se dostal na pravé straně vápna Jankulovski, ale pálil jen do boční sítě.

Do druhého poločasu poslal trenér Brückner hned pět nových hráčů. Už ve 47. minutě měl jasnou příležitost Jarolím, který ale osm metrů před brankou selhal a místo střely do prázdné branky vypálil jen do obránců. V 56. minutě měli velkou šanci Skotové, po střele Morrisona zasáhl dobře brankář Čech. Na úvodní gól utkání čekali diváci hodinu, Sionko si naběhl mezi obránce na přihrávku svého spoluhráče z Kodaně Pospěcha a poslal Čechy do vedení. V závěru neproměnil jistou šanci Svěrkoš, ale v 84. minutě se výborně trefil Kadlec. Hned o minutu později se dočkali gólu také soupeři ze Skotska, když se prosadil střídající Clarkson. V poslední minutě pojistil výhru české reprezentace svou druhou brankou v utkání Sionko.

Česká republika - Skotsko 3:1 (0:0)

Branky: 60. a 90. Sionko, 84. Kadlec - 85. Clarkson. Rozhodčí: Braamhaar - Brink, Lobbert (všichni Niz.). Bez ŽK. Diváci: 11.314

Česká republika: Čech - Pospěch (74. Sivok), Ujfaluši (46. Rozehnal), Kováč, Jankulovski (46. Kadlec) - Polák, Galásek - Sionko, Matějovský (46. Jarolím), Skácel (46. Plašil) - Koller (46. Svěrkoš). Trenér: Brückner

Skotsko: Gordon - McNaughton (90. Berra), Caldwell, McManus (57. Dailly), Naysmith - Hartley - Robson (82. McCormack), Rae (72. Clarkson), D. Fletcher, Morrison (68. Maloney) - Miller. Trenér: Burley