Cesta na evropský šampionát začíná v Moldavsku

Moldavská fotbalová reprezentace zatím čeká na větší úspěch a nic nenasvědčuje tomu, že by se ho mohla v brzké době dočkat. V naší kvalifikační skupině patří společně s Běloruskem k outsiderům. I první zápas prohrála - v září ve Vídni s Rakouskem 0:2, když oba góly dostali Moldavané z penalt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svěřenci bývalého reprezentanta Sovětského svazu Viktora Pasulka dostávají málo branek. Úporně brání a neprohrávají vysokými rozdíly. Všiml si toho i trenér české reprezentace Karel Brückner:

"Je to bránící mužstvo, nehraje konstruktivně. Hrají jednoduché míče dopředu, moc je v poli neztrácejí, takže z toho nemůžeme těžit. Je to nepříjemný soupeř."

Nepříjemné bývá v těchto končinách i fotbalové prostředí, hlavně hřiště. Potvrzuje to i Brückner:

"Je to stadion, na kterém se zatím moc zápasů neodehrálo, protože se předtím hrálo v Tiraspolu. Předpokládám, že nebude tak kvalitní, jako hřiště v Olomouci a na Spartě, kde jsme odehráli poslední přípravná utkání. Musíme tomu přizpůsobit i naši hru."

S moldavským fotbalem nemáme příliš bohaté zkušenosti. Ale někteří hráči pamatují z dřívějšího působení ve Spartě pohárové souboje se Zimbru Kišiněv. Třeba z roku 1995 současný kapitán národního mužstva Pavel Nedvěd:

Nebude to vůbec jednoduché, čeká nás bouřlivé prostředí a hřiště asi nebude příliš kvalitní."

Nejvíce zkušeností s fotbalem v postsovětských republikách má určitě technický vedoucí českého týmu Jaroslav Dudl. Ani Moldavsko není vyjímkou. Podle něj ale nečeká naše hráče nic tragického. Podmínky budou na národním stadiónu v Kišiněvě prý odpovídající:

"Já si myslím, že ten stadión je vyhovující. Na jaře letošního roku tam byla i komise pro stadióny UEFy, která jej shledala bez jakýchkoli vad pro tato utkání. Myslím, že i trávník je vyhovující. Samozřejmě jej nemůžeme srovnávat s Old Trafford nebo Anfield Road. Mohu potvrdit. že na východ od našich hranic jsem viděl i horší stadióny než v Kišiněvě. Povolená kapacita je asi osmnáct tisíc diváků,předpokládá se, že bude vyprodáno."

A co konkrétního ještě dodat k prvnímu kvalifikačnímu soupeři českých fotbalistů?

V nominaci na zápas s Českou republikou je osm hráčů působících v zaharničních soutěžích. Tři reprezentanti hrají v Rusku, dva na Ukrajině, jeden na Kypru, v Izraeli a v Rumunsku. Nejznámějším moldavským hráčem je třicetiletý útočník Sergej Kleščenko, který jako jediný hrál kdysi v západní Evropě. V současné době nastupuje za izraelský Hapoel Tel Aviv.

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme