Cesta na evropský šampionát začíná v Moldavsku

Moldavská fotbalová reprezentace zatím čeká na větší úspěch a nic nenasvědčuje tomu, že by se ho mohla v brzké době dočkat. V naší kvalifikační skupině patří společně s Běloruskem k outsiderům. I první zápas prohrála - v září ve Vídni s Rakouskem 0:2, když oba góly dostali Moldavané z penalt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svěřenci bývalého reprezentanta Sovětského svazu Viktora Pasulka dostávají málo branek. Úporně brání a neprohrávají vysokými rozdíly. Všiml si toho i trenér české reprezentace Karel Brückner:

"Je to bránící mužstvo, nehraje konstruktivně. Hrají jednoduché míče dopředu, moc je v poli neztrácejí, takže z toho nemůžeme těžit. Je to nepříjemný soupeř."

Nepříjemné bývá v těchto končinách i fotbalové prostředí, hlavně hřiště. Potvrzuje to i Brückner:

"Je to stadion, na kterém se zatím moc zápasů neodehrálo, protože se předtím hrálo v Tiraspolu. Předpokládám, že nebude tak kvalitní, jako hřiště v Olomouci a na Spartě, kde jsme odehráli poslední přípravná utkání. Musíme tomu přizpůsobit i naši hru."

S moldavským fotbalem nemáme příliš bohaté zkušenosti. Ale někteří hráči pamatují z dřívějšího působení ve Spartě pohárové souboje se Zimbru Kišiněv. Třeba z roku 1995 současný kapitán národního mužstva Pavel Nedvěd:

Nebude to vůbec jednoduché, čeká nás bouřlivé prostředí a hřiště asi nebude příliš kvalitní."

Nejvíce zkušeností s fotbalem v postsovětských republikách má určitě technický vedoucí českého týmu Jaroslav Dudl. Ani Moldavsko není vyjímkou. Podle něj ale nečeká naše hráče nic tragického. Podmínky budou na národním stadiónu v Kišiněvě prý odpovídající:

"Já si myslím, že ten stadión je vyhovující. Na jaře letošního roku tam byla i komise pro stadióny UEFy, která jej shledala bez jakýchkoli vad pro tato utkání. Myslím, že i trávník je vyhovující. Samozřejmě jej nemůžeme srovnávat s Old Trafford nebo Anfield Road. Mohu potvrdit. že na východ od našich hranic jsem viděl i horší stadióny než v Kišiněvě. Povolená kapacita je asi osmnáct tisíc diváků,předpokládá se, že bude vyprodáno."

A co konkrétního ještě dodat k prvnímu kvalifikačnímu soupeři českých fotbalistů?

V nominaci na zápas s Českou republikou je osm hráčů působících v zaharničních soutěžích. Tři reprezentanti hrají v Rusku, dva na Ukrajině, jeden na Kypru, v Izraeli a v Rumunsku. Nejznámějším moldavským hráčem je třicetiletý útočník Sergej Kleščenko, který jako jediný hrál kdysi v západní Evropě. V současné době nastupuje za izraelský Hapoel Tel Aviv.

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme