Čeští fotbalisté rozhodli o výhře až v závěru

Čeští fotbaloví reprezentanti se rozloučili s letošním rokem vítězstvím. V kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa 2006 vyhráli v Makedonii 2:0 díky dvěma gólům útočníků Lokvence a Kollera v závěru utkání. V tabulce první skupiny jim tak patří třetí místo, ale vedoucí Rumunsko i druhé Finsko mají o jeden odehraný zápas více. Rumuni navíc jen remizovali v Arménii 1:1.

Tomáš Ujfaluši a Goran Panděv

Tomáš Ujfaluši a Goran Panděv | Foto: EPA

Češi nastoupili překvapivě s Vachouškem na levé straně, kde měl hrát podle předpokladů Heinz. I ten se ale na trávník záhy dostal. Baroš totiž vydržel na hřišti jen čtvrt hodiny, než si obnovil svalové zranění na levé noze. Ale ani odchod klíčového kanonýra Brücknerův tým nesvedl z nastoupené cesty v úvodu utkání. Hráči v bílých dresech lépe kombinovali a drželi míč na své noze, čímž eliminovali výbušnost domácích. Největší česká šance se zrodila jen chvíli po Barošově odchodu: Rosický vyslal uličkou do trestného území Poborského, jenže jeho šanci včasným pádem pod jeho nohy zneškodnil brankář Miloševski. Domácí se směrem k brance soupeře vydali na větší výlet až na závěr vstupní dvacetiminutovky, ale Šakiri pálil nad. Druhý střelecký pokus Krsteva přišel ve 31. minutě, ale pro změnu mířil pouze do náruče gólmana Čecha. Až v závěru poločasu přišel první souvislejší nápor Makedonie, který vyvrcholil třemi rohovými kopy bez výrazného efektu. Český celek sice výraznější nápor utnul hned po přestávce, ale gól sám také dát nemohl. Jenže tlak sílil a zdálo se být otázkou času, kdy Miloševski poprvé kapituluje. Blízko ke gólu byl vzápětí především Rosický, který během dvou minut dvakrát tvrdě pálil. Poprvé ale byl brankář včas na místě a podruhé ránu ze šestnáctky srazili obránci. Trenér Brückner reagoval přesunem Heinze do zálohy a do útoku poslal k těžké reprezentační premiéře Tomáše Juna. Jenže i potom domácí oddolávali. K šestnáctce se jejich soupeř sice dostal bez větších potíží, ale finální přihrávka ho trápila. A tak trenér Brückner vsadil na poslední a riskantní tah se zařením třetího útočníka v podobě Lokvence. A začaly přicházet konečně i další šance. V 80. minutě se řítil po Kollerově přihrávce Jun sám na branku, ale svůj debut gólem neopepřil: nastřelil jen boční síť. O pět minut později se dokonce už více než stočlenná skupinka českých fanoušků skoro radovala z gólu po Heinzově ráně z hranice trestného území, kterou Miloševski neudržel. Jenže Igor Mitrevski míč odpálil z prázdné branky. Nakonec se ale ukázalo, že Lokvencův příchod byl klíčem k výhře. Dvě minuty před koncem totiž využil Poborského centr k první brance a vítězství pak pečetil po dalším centru Jankulovského hlavičkou do prázdné branky Koller. V té chvíli vypršela základní hrací doba a v nastavení už žádná branka nepadla. A horkokrevné publikum výkon nakonec českých hráčů odměnilo sportovním potleskem.

Makedonie - Česká republika 0:2 (0:0)

Branky: 88. Lokvenc, 90. Koller
Rozhodčí: Meier - Iseli, Fernandez (všichni Švýc.)
ŽK: I. Mitreski, Vasovski (oba Mak.)
Diváci: 11.500

Makedonie: Miloševski - Božinovski, Sedloski, I. Mitreski, Noveski - Krstev (46. Jančevski), A. Mitreski, Šakiri (77. Ignatov), Vasovski - Čadikovski (64. Stojkov), Panděv. Trenér: Kanatlarovski

Česká republika: Čech - Grygera (77. Lokvenc), Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický, Galásek, Vachoušek (59. Jun) - Koller, Baroš (17. Heinz). Trenér: Brückner

JEREVAN: Arménie - Rumunsko 1:1 (0:1)