Čeští fotbalisté vyhráli ve Finsku a čeká je baráž

Čeští fotbalisté mají stále naději na účast na světovém šampionátu v Německu v roce 2006. V závěrečném utkání kvalifikace vyhráli ve Finsku 3:0 brankami Juna, Rosického a Heinze a v pátek se dozvědí soupeře pro baráž. Ta se hraje pohárovým systémem 12. a 16. listopadu.

ČMFS

ČMFS

Trenér Brückner udělal v základní sestavě čtyři změny oproti Nizozemsku a hlavní zprávou pro české fanoušky bylo potvrzení absence Milana Baroše. Stav zraněné achilovky dravého útočníka do základní jedenáctky nepustil, i proto vůbec poprvé vyšlo místo v reprezentaci od první minuty na Tomáše Juna. Jak se ukázalo, sázka na útočníka Trabzonsporu trenérovi vyšla dokonale.

Ve druhé minutě sice dvěma stovkám českých fandů v hledišti zatrnulo po Kuivastově hlavičce, ale gólman Čech spoluhráče v důležitém momentu podržel. A pak už přišla velká chvíle dvaadvacetiletého útočníka. V šesté minutě mu Šmicer posunul míč, Jun si zaběhl za domácí obranu a v souboji s brankářem vstřelil gól, který rozhodl o vývoji utkání. Vedoucí branka byla ale dokonalým odrazem dění na trávníku. Domácí se snažili dlouhými nákopy překonat silný střed českého mužstva, ale nebezpeční příliš nebyli. Hosté naopak postupovali směrem k finské brance pomocí rychlých kombinací, vedených víceméně po stranách hřiště. I proto se dostával často k šestnáctce krajní obránce Grygera, který v 11. minutě pálil mimo. Po čtvrthodině se Češi více zatáhli a zdlouhavými kombinacemi držely bojovné Finy daleko od Čecha. A stačili i útočit; v 16. minutě se proháčkoval výborný Šmicer a byl zřejmě podkopnut, jenže rozhodčí souboj jako penaltu neposoudil. Ve stejném duchu pokračoval i zbytek prvního poločasu, ale na českém kontě přibývaly jen šance. Poborský dvakrát střílel mimo stejně jako Heinz. Domácí zlobili jen ve chvílích, kdy se dostali k trestnému kopu nebo k rohu. Poločasový jednobrankový stav se změnil brzy po přestávce. A znovu k tomu došlo v šesté minutě po výkopu: Marešův centr vrátil střídající Kopteff jen k Rosickému, který se dvacet metrů od branky opřel do míče a jeho přízemní rána skončila v síti. Dortmundský záložník tak oslavil jubilejní 50. start v reprezentaci a definitivně nechal zapomenout na neproměněnou penaltu proti Nizozemsku.

Domácí se okamžitě vrhli do ofenzivy a Češi měli po čase také štěstí. V 54. minutě totiž měl nejdříve Čech plné ruce práce po dělovce Johanssona, kterou srazil na roh. Po něm si domácí vypracovali nejslibnější možnost utkání, Hyypiä ale hlavičkoval jen do tyče. Finové nechtěli utrpět doma debakl a vsadili na riskantnější pojetí, které hrálo Čechům do karet. Umně kombinovali uprostřed hřiště a vyráželi do brejků. Po jednom z nich Poborský uvolnil na hranici šestnáctky Heinze a jeho střela z dvaceti metrů přinesla definitivní klid pro české barvy. V poslední minutě navíc Polák nastřelil břevno.

Češi nesmírně náročný psychický úkol zvládli a už mohou přemýšlet, koho jim přidělí páteční los v Curychu. Zápas skončil jejich výhrou na hřišti, ale smírem v hledišti: čeští fanoušci skandovali "Emil Zátopek" a domácí jim odpovídali "Paavo Nurmi". A pak si společně navzájem zatleskali.

Finsko - Česká republika 0:3 (0:1)

Branky: 6. Jun, 51. Rosický, 58. Heinz
Rozhodčí: Mejuto González - Martínez Samaniego, Ayete Plou (všichni Šp.). Bez karet
Diváci: 11.234

Finsko: Jääskeläinen - Lagerblom (58. Nyman), Kuivasto, Hyypiä, Kallio - Kolkka, Heikkinen, Sjölund (64. Forsell), Tainio, Saarinen (12. Kopteff) - Johansson. Trenér: Heliskoski

Česká republika: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Mareš - Poborský, Galásek, Rosický (86. Štajner), Šmicer (61. Polák) - Jun (73. Kováč), Heinz. Trenér: Brückner