Čeští házenkáří na Tunisko nestačili

První utkání ve druhé fázi mistrovství světa českým házenkářům nevyšlo. S domácím Tuniskem prohráli jasně 25:36 a sen o semifinále se jim vzdálil. Tunisané o dvoubodovém zisku v Radésu rozhodli již v prvním poločase, který vyhráli o sedm branek. Druhý zápas čeká českou reprezentaci v úterý. Od 16:15 se střetne s Francií.

Házená

Házená

Jen v úvodní desetiminutovce byl zápas vyrovnaný. Český celek šestkrát vedl o branku, jenže domácí, podporovaní čtrnácti tisíci diváků v hale, pokaždé bleskově vyrovnali. Tunisané se poprvé dostali do vedení Ben Azízovou brankou na 7:6, a ta znamenala definitivní zvrat ve vývoji utkání. Zatímco do té doby byli islandští rozhodčí při tvrdých zákrocích Tunisanů benevolentní, na druhé straně začali vylučovat Čechy. Po dvojím dvojnásobném oslabení českého celku vyskočil rozdíl skóre na pět branek. Navíc po běžném faulu byl vyloučen tvůrce hry Radčenko, který předtím dvakrát utržil úder do obličeje a jednou ho tvrdě poslalo na zem soupeřovo koleno. Po dalším úderu do Hynkova nosu neudržel nervy na uzdě trenér Trtík a po červené kartě musel z lavičky do hlediště. Absence Radčenka a časté vylučování přinesly plno technických chyb a navíc se v domácím dresu začal prosazovat kanonýr Hmám. Skóre, přestože Galia ještě několikrát zachránil situaci, narůstalo hrozivě rychle. Čeští hráči kupili chyby, míče odevzdávali soupeři do rukou a ten nekompromisně trestal. Tunisané naopak téměř nechybovali a jejich střelba byla značně efektivní, takže ještě do přestávky zvýšili náskok na sedm gólů.

Ani přestávka změnu ve vývoji utkání nepřinesla. Rozjetí domácí hráči dávali lehce góly tvrdou střelbou z místa spojek, prosazovali se i na brankovišti. Ale vodou na jejich mlýn byly stále především české technické chyby, po nichž přicházely branky z rychlých brejků. Za čtvrt hodiny vstřelili čeští reprezentanti pouze čtyři góly, zatímco domácí jedenáct a rozdíl ve skóre narostl na hrozivých dvanáct branek. Čeští hráči ukvapeně stříleli, nemohoucí byli v rozehrávce i při přechodu do ojedinělých brejků. Nic nepomohla ani střídání a vítězové si mohli dovolit i akce pro diváky. Ti je za to odměnili neutuchajícím potleskem a dovedli k další výhře na šampionátu.

ČR - Tunisko 25:36 (13:20)

Rozhodčí: Arnaldsson, Vidasson (oba Isl.). Sedmimetrové hody: 4/2 - 5/4. Vyloučení: 7:6. Diváci: 14.000

ČR: P. Štochl, Galia - Nocar 1, Brůna 1, Řezníček 1, Laclavik, Piskač 1/1, Filip 6/2, Farář, Jícha 4, Radčenko, Juříček 10, Hynek, Berka 1

Tunisko: Misauí, Magaíz - Heduí 2, Tedž 4, Hmám 12/3, Saíd, Mad 4/1, Magaíz, Hadž, Sebuí 3, Busnina 6, Ben Azíza 2, Meganem 3, Ajíd