Čeští hokejisté překvapivě prohráli s celkem Švýcarska

Zápas se hrál na obě strany a oba týmy měly hodně šancí. Hodně se také vylučovalo, čehož ovšem Češi nedovedli využít. Dvakrát Švýcaři vedli a dvakrát se českým hráčům podařilo srovnat. Potřetí už to nevyšlo. Švýcarsko vyhrálo 3:2.

Čeští hokejisté prohráli se Švýcarskem | Foto: AFP

Švýcaři se vedení ujali už v 6. minutě. Umožnila jim to chyba obránce Jaroslava Špačka, který nedůsledně odehrál puk před brankou Tomáše Vokouna. Puk se dostal k Ivu Ruthemannovi, který vyslal na českého brankáře pořádnou bombu. Vokoun jen vyrazil před sebe a Thomas Ziegler dorážel do odkryté branky.

Český tým tedy prohrál první třetinu 1:0. Na začátku té druhé se mu však podařilo vyrovnat. Akci ve 23. minutě založil u mantinelu Václav Prospal. Ten přihrál Martinu Strakovi, který puk přistrčil Jaromíru Jágrovi. Jágr si pomalu najel před švýcarského brankáře Davida Aebischera a střelou pod břevno vstřelil první branku Čechů.

Druhá branka Švýcarů padla dokonce v jejich oslabení. Ve 30. minutě najíždějícího Thierryho Paterliniho sice před Vokounovou brankou odstavil bodyčekem Jaroslav Špaček, všichni čeští obránci však od ležícího Paterliniho odjeli. Paterlini se okamžitě zvednul a nedaleko ležící puk poslal do Vokounovy sítě.

Do poslední hrací části vstoupily oba celky jen se čtyřmi hráči v poli. Češi prostoru na hřisti využili a ve 41. minutě srovnal skóre Marek Židlický. Po přihrávce Aleše Hemského zpoza branky se jednoduchou střelou trefil k levé tyči.

Švýcaři se však nenechali tak lehce udolat. Ve 47. minutě se při vyloučení Václava Prospala za hru vysokou holí gólem Marka Streita opět ujali vedení. Švýcarský tým se vzorově rozestavil v obranné třetině Čechů a Streit se ranou téměř od modré čáry trefil nad Vokounovu lapačku.

Potom už začal čas pro české fanoušky utíkat velmi rychle a přiblížila se poslední minuta. V té brankář Vokoun opustil svou klec. Konec českým nadějím znamenalo vyloučení kapitána Roberta Langa za faul loktem. Vokoun se sice ještě na posledních 20 vteřin opět vrátil na střídačku, ke střele na Aebischera se už Češi nedostali.

Podle útočníka Martina Ručinského si český tým ani nezasloužil vyhrát: "My jsme už od začátku nehráli dobře, Švýcaři byli lepší. Hráli jsme dlouho přesilovku pět na tři a nedali jsme gól. Švýcaři výborně bránili a bojovali." Chyby v obraně při prvních dvou brankách nechtěl Ručinský svádět na jednotlivce: "Hráli jsme špatně jako celek a ty chyby jsme udělali jako celek."

Brankář Tomáš Vokoun uznává chyby vlastní i ostatních, přesto nevidí důvod k obavám: "Ty chyby nás dneska stály vítězství, ale mužstvo je dobré a hráči kvalitní, takže nemá cenu panikařit."

V dalším zápase skupiny A se utkali Finové s domácím celkem. Seveřané ani ve svém druhém vystoupení na turnaji neinkasovali a Itálii porazili 6:0.

Skupina A

Česká republika - Švýcarsko 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 23. Jágr (Straka, Prospal), 41. Židlický (Hemský, Ručinský) - 6. Ziegler (Rüthemann), 30. Peterlini, 47. Streit (Seger, Plüss). Rozhodčí: LaRue - Sericolo (oba USA), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 7:10. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2629.

Česká republika: Vokoun - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Špaček, Kuba, F. Kaberle, Malík - Jágr, Lang, Straka - Hejduk, Prospal, Ručinský - Hemský, Výborný, Olesz - Erat, Čajánek, Bulis. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.

Švýcarsko: Aebischer - Forster, Seger, Streit, Keller, Blindenbacher, Bezina, Vauclair, Hirschi - Paterlini, Ziegler, Rüthemann - Di Pietro, Plüss, Dela Rossa - Wichser, Jeannin, Lemm - Jenni, Conne, Fischer. Trenér: Ralph Krueger, Jacob Kölliker a Peter Lee.

Finsko - Itálie 6:0 (0:0, 4:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 22. Lehtinen (Numminen), 24. S. Koivu (Numminen), 31. J. Jokinen (Nummelin, Salo), 39. Peltonen (Nummelin), 53. Selänne (S. Koivu, Salo), 56. Selänne (Lehtinen). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Mášik (SR), Redding (USA). Vyloučení: 2:11. Využití: 5:0. Diváci: 7776.

Finsko: Norrena - Numminen, Timonen, Salo, Nummelin, Lydman, Berg, Niemi - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Hagtman, N. Kapanen, Laaksonen - J. Ruutu, M. Koivu, Nieminen - Hentunen. Trenér: Erkka Westerlund.

Itálie: Hell - Strazzabosco, Helfer, Ramoser, Nardella, Trevisani, Signoretti, Borgatello - Busillo, Chitarroni, Tuzzolino - Scandella, Cirone, Margoni - De Bettin, Parco, Iob - Zisser, De Toni, Topatigh - Ansoldi. Trenér: Michel Goulet.

Tereza Jandová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít