Čeští junioři porazili domácí tým a čeká je Finsko

Čeští hokejisté do dvaceti let zakončili základní skupinu mistrovství světa výhrou. V americkém Grand Forks porazili domácí obhájce titulu 3:1 díky gólům Olesze, Kašpara a Hluchého. Ve čtvrtfinále čeká české juniory zítra Finsko. Ve druhém čtvrtfinále nastoupí Spojené státy proti Švédsku. Přímo do semifinále postoupila Kanada a Rusko, které vyhrálo skupinu díky lepšímu vzájemnému utkání s Čechy.

radost z gólu

radost z gólu | Foto: Česká televize

Hvězdou utkání se stal český brankář Vladislav Koutský, který dostal poprvé na turnaji přednost před jedničkou Markem Schwarzem a k vítězství pomohl 38 úspěšnými zákroky. Gólem a asistencí se na pokoření úřadujících mistrů světa podílel Rostislav Olesz.

V první větší šanci domácích mířil těsně vedle O'Sullivan, potom nevyužil svou příležitost ani Fritsche. Z české strany hrozila především úderná Vránova formace. V 9. minutě měl český tým výhodu přesilové hry, ale do nebezpečného přečíslení unikli Američané a situaci zachraňoval vracející se Olesz. Svěřenci Aloise Hadamczika měli postupně více ze hry a Hluchý trefil v 11. minutě konstrukci Montoyaovy branky. Za dvě minuty se českým tým dočkal vedení. Kvapilu ránu odraženou od zadního mantinelu poslal z levé strany pohotově a přesně do levé růžků americké svatyně Olesz, který se na turnaji zapsal mezi střelce již počtvrté. V závěru první části podržel především při Bolfově trestů tým Koutský.

Vstup do druhé části se českým mladíkům podařil a po 57 sekundách hry zvýšil po průniku tvrdou střelou Kašpar. Český gólman pak zlikvidoval pokusy Hensicka a Schrempa, neinkasoval ani při Gulašiho vyloučení a nejlepší zákrok předvedl v 28. minutě, kdy pravým betonem zastavil Dowellovo sólo. Američané se nevzdávali a v 35. minutě zahrozili dvakrát dokonce ve vlastním oslabení, ale Koutský se především proti Brownovi vyznamenal. Obhájci titulu se dočkali 53 sekund před koncem druhé třetiny, kdy po úniku zamířil přesně Fritsche.

Štěstí měli Češi hned v úvodu závěrečné třetiny, kdy Stafford zamířil do tyče a Fritsche dorážel do odkryté branky až po přerušení hry. Když si kanadský sudí Savage potvrdil u videorozhodčího, že předešlá střela šla opravdu jen do tyče, vyrovnání se nekonalo. Obrovském tlaku čelil Koutský i nadále a skvěle zasáhl v leže betonem pro samostatném nájezdu Stafforda. Český výběr však mohl také pojistit vedení. Deset minut před koncem měl Montoya štěstí při stoprocentních šancích Hluchého a Červenky, sólo pak nevyužil ani Olesz. Američané nic nevytěžili ani z další velkého náporu a na Koutském si znovu dvakrát vylámal zuby Stafford. V závěru nabídla potyčka po závaru před českou brankou Hadamczikovým svěřenců početní převahu a při power play soupeře potvrdil pět sekund před koncem výhru po Oleszově akci Hluchý. Skupina A:

USA - Česká republika 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 40. Fritsche (Stafford, Goligoski) - 13. Olesz (Kvapil, Vrána), 21. Kašpar (Bolf), 60. Hluchý (Olesz, R. Polák). Rozhodčí: Savage - Dehaan (oba Kan.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 8:7, navíc Fritsche do konce utkání, Suter - Tůma, Vrána, Kašpar všichni 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 8734

Švýcarsko - Rusko 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 22. Käser - 5. Vorobjev (Lisin, Ovečkin), 18. Pestunov (Lisin), 28. Ovečkin (Pestunov, Lisin), 30. Galimov (Nikulin), 52. Mišarin (Malkin, Paršin), 59. Ovečkin (Pestunov, Lisin). Rozhodčí: Rönnmark (Švéd.) - Valach (SR), Ross (USA). Vyloučení: 9:6, navíc Malkin (Rus.) 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 1197

Skupina B:

Kanada - Finsko 8:1 (2:0, 5:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Perry (Phaneuf), 20. Richards (Fraser), 22. Carter (Getzlaf), 35. Carter (Getzlaf), 36. Belle (Richards, Dawes), 38. Carter (Ladd), 39. Perry (Bergeron), 44. Ladd (Bergeron) - 54. Hietanen (Nokelainen, Tukonen). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Schröter (Něm.), Redding (USA). Vyloučení: 7:4, navíc Phaneuf (Kan.) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 9697

Švédsko - Slovensko 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Salmonsson, 32. Söderberg (Videll), 34. Salmonsson (Olsson, Nilsson). Rozhodčí: Schurr (Něm.) - Semjonov (Est.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 8:4. Bez využití. Diváci: 1325