‚To se prostě stává.‘ Rakušan se potápí do extrémních hloubek, při posledním pokusu ztratil vědomí

Takhle si Rakušan Christian Redl své dobrodružství nepředstavoval. V ledových vodách jezera Weissensee ztratil vědomí, takže se mu nakonec nepodařilo dosáhnout rekordu v potápění bez dýchacího přístroje pod ledem, uvedla agentura AFP.

Weissensee Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christian Redl při pokusu o rekord v jezeře Weissensee | Zdroj: Profimedia

Sportovce vytáhl na břeh člen jeho týmu a pak jej ošetřili lékaři. Byl otřesen, ale jakmile nabral dech, hned vysvětloval: „Pro mě to není nebezpečné. To se prostě stává.“

Sedm mil pod mořem. Tři cestovatelé se podívají na dno Mariánského příkopu

Číst článek

Třiačtyřicetiletý Redl patří k malé komunitě apneistů, kteří se pokoušejí o rekord v ledových vodách. Plavat bez dýchacího přístroje pod ledem není snadné, protože tam je chladno a temno, říká.

Jezero Weissensee leží ve výšce 930 metrů nad mořem na jihu Rakouska. Mělo poskytnout Redlovi ideální podmínky k tomu, aby sestoupil do 71 metrů hloubky ve vodě o dvou stupních Celsia, a překonal tak dosavadní rekord v této disciplíně.

Pokus se uskutečnil v polovině února, kdy povrch jezera pokrývala třiceticentimetrová vrstva ledu. Sestup probíhal podle plánu, ale při komplikovaném výstupu došel sportovci dech.

Iceman

Redl se specializuje na potápění bez přístroje pod ledem, čímž si vysloužil přezdívku Iceman. Ve třiceti letech pověsil na hřebík kariéru investičního poradce a začal se plně věnovat svému koníčku. V létě si přivydělává výukou potápění a hraje ve filmech. A protože dokáže zůstat bez dechu až šest minut, stal se žádaným kaskadérem pro role, kde se někdo potápí.

Strávil přes 160 hodin pod vodou: Až když pod hladinou můžete žít, tak to tam dokážete pořádně poznat

Číst článek

Redl má zálibu v extrémních dobrodružstvích. Loni se potopil do tmavých vod jeskyní pod ledovcem Hintertux v Tyrolských Alpách v nadmořské výšce 3200 metrů. V roce 2012 v Nepálu zkoumal hlubiny jezera v nadmořské výšce 5160 metrů. Nepálská zkušenost byla nejnáročnější ze všech jeho dosavadních výkonů.

„Prvních deset lékařů, s nimiž jsme se setkal, mi řeklo, že to není možné, že umřu. Jedenáctý mi řekl: zemřeš, ale je to zajímavý projekt,“ přiznává Redl.

Jeho novozélandský soupeř Ant Williams, držitel rekordu ve volném potápění pod ledem, mu přiznává talent pro sport, který označuje za méně přívětivý než potápění s dýchacím přístrojem. „Nejenže je voda ledová, ale je tam úplná a hrozivá tma,“ říká.

‚Jako znovuzrození‘

Na rozdíl od apnoe pod ledem, která je vyhrazena expertům, potápění v ledovém jezeře přitahuje stále více lidí, říká Ernest Turnschek, ředitel potápěčské školy ve Weissensee a dávný Redlův přítel.

Christian Redl trénuje hlavně v bazénu. „Přemýšlím si a nestarám se o chlad,“ ujišťuje. Honba za rekordy ho, jak přiznává, stojí stále více sil. „Cítím, že stárnu a že potřebuju víc trénovat než před devíti lety, v době mého prvního rekordu v potápění pod ledem v hloubce 61 metrů,“ uvádí.

Avšak jako mnozí apneisté přiznává, že je na hlubinách závislý a že má potřebu jít stále dál. Když vyplave na hladinu, je to „neuvěřitelný“ pocit. „Když se nadechnete znovu vzduchu, je to jako znovuzrození,“ tvrdí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme