Debakl Sparty v Lyonu - čas na bilancování

Pro fotbalisty Sparty skončila podzimní část sezóny debaklem 0:5 v posledním utkání Ligy mistrů na hřišti francouzského Lyonu. Ve čtvrtek začala Sparťanům dovolená. Ondřej Prokop se proto ohlédl s trenérem Františkem Strakou za sparťanským podzimem, zejména tím pohárovým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

AC Sparta Praha | Foto: AC Sparta Praha

Fakta mluví v neprospěch Sparty. Ve skupině D Ligy mistrů skončila jasně poslední. Zisk jediného bodu při skóre 2:13 za šesti zápasů je opravdu smutná bilance. Je to vůbec nejhorší výsledek ze všech účastí Sparty v Lize mistrů. Jenže kdyby letenští měli aspoň trochu štěstí, které se jich drželo třeba v minulé sezóně, mohlo být jejich bodové konto mnohem bohatší. Spartu jasně přehrál jen Lyon. S Manchesterem a Fenerbahce se herně držela.

František Straka: To asi byl ten největší klad, že se dá hrát i proti těm nejlepším. Ale musí to být v optimální pohodě a formě. Někteří hráči musejí hrát až třeba nad svoje hranice.

Spartu na mezinárodní scéně zklamali střelci. Zatímco v domácí lize má Sparta průměr dva vstřelené góly na zápas, v Lize mistrů jsou to jen dva góly na všech šest zápasů. V koncovce chyběla rozvaha a asi i zkušenost.

František Straka: Je to i kvalita hráčů, my jich máme hodně mladých. Třeba Tomáš Jun má 21 let a má všechno před sebou a potřebuje určitý čas, aby vyzrál. Potřebuje právě takové těžké zápasy, aby se dostal na určitou úroveň.

Výkonnost Sparty nebyla stálá. Po počátečním hledání formy šla nahoru ale závěr zase už tak blyštivý nebyl.

František Straka: My jsme měli mančaft, který jsme dávali dohromady. Měli jsme hodně problémů se složením obrany. Nakonec jsme to vyřešili. Pak ten mančaft začal v jiné sestavě hrát víc utkání, začal si věřit a dá se říct, že ten vrchol přišel s Manchesterem United, kdy jsme asi podali ten nejlepší výkon. Ale někteří hráči, za tuhle polovinu sezónu vlastně odehráli to, co odehrají za celý rok. Takže se tady asi projevila i určitá únava, psychická a fyzická zátěž. Do toho národní tým a tak dále. Těch povinností bylo strašně moc. Z tohoto pohledu šla ta výkonností křivka malinko dolů. Na druhou stranu, ligu máme dobře rozehranou. Podle mého názoru jsme tady odvedli velký kus práce. A já se zase dívám optimisticky dopředu.

Pokud chce Sparta pomýšlet na větší pohárový úspěch, potřebuje ještě více kvalitních hráčů.

František Straka: Určitě budeme chtít do Sparty dostat ty hráče, kteří jsou opravdu odolní a dokáží i v mezinárodních podmínkách obstát. Nejenom typologicky ale hlavně kvalitami. Budeme se muset zamyslet nad tím, jakou cestou půjdeme, kudy se ubírá fotbal. A tohle byla neskutečná lekce.

A na kterých postech jsou posily nejvíc potřeba?

František Straka: Já si myslím, že do každý řady bychom potřebovali jednoho kvalitního hráče. Do každé řady.

To ale neznamená, že by chtěl František Straka za každou cenu přestavovat celé mužstvo. Určitě je rád, že zatím má od vedení klubu svolení k odchodu jen gólman Blažek. Stabilizace kádru je totiž asi nejdůležitější.

František Straka: Já jen doufám, že ten mančaft zůstane pohromadě. Protože se musí sehrát a když se pak bavíte s těma nejpřednějšíma právě v Lyonu, tak vám sami řeknou, že mají mančaft pohromadě tři roky. Jenom se zkvalitňuje na určitých postech a neustále spolu hraje. To je právě to, co mužstvu pomáhá, aby bylo ještě kvalitnější. Samozřejmě je to i otázka peněz, abyste vůbec mohli tu kvalitu přivést. Kdo nám odejde už pak záleží na tom, jak celou tu situaci posoudí ostatní, ne já. Já se budu snažit, abych ty hráče každopádně ve Spartě udržel.

Ondřej Prokop Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme