Eliáš pomohl gólem k výhře Devils na ledě Caroliny

Hokejisté Caroliny prohráli v NHL i druhý zápas v nové sezóně. Obhájci Stanley Cupu podlehli na domácím ledě New Jersey 0:4. Jeden gól Ďáblů dal nový kapitán týmu Patrik Eliáš. Naopak branka Davida Výborného na vítězství Columbusu nestačila. Blue Jackets prohráli s Vancouverem 2:3 v prodloužení. Florida porazila Boston 8:3, dvě asistence si v dresu vítězů připsal Rostislav Olesz. Ve zbývajících zápasech zvítězil Anaheim nad Los Angeles 4:3 a Buffalo nad Montrealem 5:4 po samostatných nájezdech, když jeden gól Šavlí vstřelil útočník Jiří Novotný.

Patrik Eliáš - ďábelský Čech

Patrik Eliáš - ďábelský Čech | Foto: Miroslav Konvalina

Hráči Devils brali výhru jako povedenou odplatu za vyřazení v osmifinále minulého play off. "V každé sezoně chceme vyhrát Stanley Cup. Když se to nepodaří, nemůžeme být spokojeni. Naposledy nás vyřadila právě Carolina. Proto je příjemné se sem vrátit, zvítězit a hned na začátku soutěže se pomstít," uvedl spokojený útočník Brian Gionta, který si v utkání připsal tři asistence.

Buffalo po středeční povedené premiéře přivítalo Montreal a stejně jako proti Carolině uspělo po samostatných nájezdech. Canadiens přitom ve druhé třetině vedli už 2:0, ale ve 27. minutě se po asistenci Jaroslava Špačka trefil útočník Jiří Novotný a snížil. Montreal přiblížil k výhře dalšími dvěma zásahy kapitán Saku Koivu, který se stihl zotavit z těžkého zranění oka. Pět minut před koncem Sabres sice prohrávali 4:2, ale pak skóroval útočník Daniel Briere. Publikum přivedl do varu 15 vteřin před závěrečnou sirénou Maxim Afinogenov. V prodloužení branka nepadla a na řadu přišly samostatné nájezdy. V nich se prosadil opět Afinogenov a Thomas Vanek pojistil vítězství domácích.

Český útočník Rostislav Olesz se dvěma asistencemi podílel na vysokém vítězství Floridy, která rozstřílela Boston 8:3. Olesz měl prsty v obou gólech Joea Nieuwendyka, kterému se proti Bruins daří. Ve 42 utkáních proti tomuto soupeři zaznamenal 45 bodů. Nieuwendyk má na svém kontě již 561 gólů v NHL a posunul se na 19. místo historické tabulky střelců. Florida udělila Bostonu lekci z využívání přesilovek, když proměnila čtyři ze šesti, zatímco Bruins potrestali domácí hráče jen v jednom případě z osmi. Hned první početní výhodu domácích využil Todd Bertuzzi, který přišel na Floridu z Vancouveru.

Ze vstřelené branky se radoval i další český hokejista David Výborný. Columbus však nedokázal zužitkovat vedení 2:0 a od druhé třetiny jasně dominující Vancouver v prodloužení dokončil obrat na 3:2. Canucks si vyrovnání šetřili až na poslední desetiminutovku. Nejprve snížil Brendan Morrison a závěr utkání ovládla švédská dvojčata Daniel a Henrik Sedinové. V 58. minutě si Henrik připsal asistenci u vyrovnávací branky, na kterou Danielovi nahrál kapitán Markus Näslund. Už v úvodní minutě prodloužení pak brankář domácích Pascal Leclair vyrazil Henrikovu střelu, ale pro Daniela nebylo problém dorazit puk do sítě.

Los Angeles Kings sice v Anaheimu díky dvěma trefám devatenáctiletého Slovince Anžeho Kopitara ve druhé třetině vedli krátce 2:1, nakonec se ale z vítězství 4:3 radovali domácí hráči. Necelých 30 minut strávil na ledě Chris Pronger, letní velká posila obranných řad Anaheimu. "Nepodali jsme nejlepší výkon, ale několikrát nás skvěle podržel Jiggy," chválil obrovitý bek po utkání brankáře Jeana-Sebastiena Giguera, který pokryl 41 střel.

Výsledky pátečních zápasů:.

Carolina - New Jersey 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)

Branky: 1. a 27. Parise, 12. Langenbrunner, 18. Eliáš. Střely na branku: 29:30. Diváci: 18.639

Columbus - Vancouver 2:3 v prodloužení (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)

Branky: 2. Hartigan,38. Výborný - 58. a 61. D. Sedin, 52. Morrison. Střely na branku: 20:44. Diváci: 18.136

Buffalo - Montreal 5:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:2, 3:1 - 0:0)

Branky: 27. Novotný (Špaček), 41. Pominville, 56. Briere, 60. Afinogenov, rozhodující sam. nájezd Afinogenov - 39. a 52. Koivu, 7. Ryder, 24. Higgins. Střely na branku: 37:27. Diváci: 18.690

Florida - Boston 8:3 (3:1, 1:1, 4:1)

Branky: 30. a 42. Nieuwendyk (u obou Olesz), 7. Bertuzzi, 8. Van Ryn, 19. Kolník, 47. Horton, 49. Gratton, 56. Jokinen - 9. Sturm, 21. Murray, 60. Primeau. Střely na branku: 38:37. Diváci: 19.250

Anaheim - Los Angeles 4:3 (0:0, 2:2, 2:1)

Branky: 25. Perry, 34. McDonald, 47. Getzlaf, 49. Kunitz - 30. a 32. Kopitar, 55. Višňovský. Střely na branku: 32:44. Diváci: 17.174