F1: Vettel zúročil pole position a vyhrál VC Velké Británie

Německý pilot Sebastien Vettel na Red Bullu vyhrál Velkou cenu Velké Británie vozů Formule jedna. Stylem start - cíl dominoval na trati v Silverstone, kde se možná jela poslední Grand Prix. Vedoucí závodník průběžné klasifikace šampionátu Jenson Button s Brawnem skončil poprvé mimo stupně vítězů.

Pilot stáje Red Bull Sebastian Vettel vyhrál závod F1 v Británii

Pilot stáje Red Bull Sebastian Vettel vyhrál závod F1 v Británii | Zdroj: ČTK

Stáji Red Bull se na Silverstonu povedl double, za prvním Vettelem totiž dojel Mark Webber, který na svého týmového kolegu ztratil patnáct sekund. Ani v šestém závodě v sezóně nechyběl mezi třemi nejlepšími vůz Brawn GP, poprvé v něm ale neseděl Jenson Button. Domácí závodník vyjel do šedesáti okruhů z šestého místa a postupně se propadal. Ve druhé polovině závodu se vrátil na bodované příčky a nakonec i na šesté místo. Třetí pozici tak získal Brazilec Rubens Barrichelo.

Výborný víkend prožil na bývalém letišti jednadvacetiletý Vettel, který zvítězil jak v obou pátečních trénincích, tak v kvalifikaci a zaslouženě triumfoval i v závodě samotném. Druhá příčka Australana Webbera podle šéfredaktora časopisu Formule Petra Dufka není náhodou. ,,Myslím si, že to zdaleka nebylo poslední vítězství Red Bullu v této sezóně. Boj o titul bude mnohem zajímavější, než se původně předpokládalo," řekl Dufek v Odpoledním Radiožurnálu. Devět závodů do konce mistrovství světa má totiž Brawn na prvním místě Poháru konstruktérů náskok třiceti a půl bodu právě na Red Bull.

Okruh v Silverstone měly po tomto závodě formule jedna minimálně na 15 let opustit. Na tu dobu totiž získal licenci pro pořádání Velké ceny Velké Británie nedaleký Donnington Park. ,,Ale tam mají problémy se zajištěním finančních prostředků a může se stát, že naplánované loučení žádným loučením nebude. Fanoušci by to určitě uvítali," prozradil Dufek. Na Silverstonu se přitom 13. května 1950 jel vůbec první závod Formule jedna a celkově je okruh třetím nejčastějším pořadatelem Grand Prix.

GP Velké Británie, osmý závod MS vozů Formule 1 v Silverstonu: 1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:22:49,328 (prům. rychlost: 223,385 km/h), 2. Webber (Austr./Red Bull) -15,188, 3. Barrichello (Braz./Brawn) -41,175, 4. Massa (Braz./Ferrari) -45,043, 5. Rosberg (Něm./Williams) -45,915, 6. Button (Brit./Brawn) -46,285, 7. Trulli (It./Toyota) -1:08,307, 8. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:09,622, 9. Glock (Něm./Toyota) -1:09,823, 10. Fisichella (It./Force India) -1:11,522.

Pořadí MS (po 8 ze 17 závodů): 1. Button 64 b., 2. Barrichello 41, 3. Vettel 39, 4. Webber 35,5, 5. Trulli 21,5, 6. Massa 16, 7. Rosberg 15,5, 8. Glock 13, 9. Alonso 11, 10. Räikkönen 10.

Pohár konstruktérů: 1. Brawn GP 105, 2. Red Bull 74,5, 3. Toyota 34,5, 4. Ferrari 26, 5. Williams 15,5, 6. McLaren-Mercedes 13, 7. Renault 11, 8. BMW-Sauber 8, 9. Toro Rosso 5.