Fenomenální Phelps získal rekordní osmé zlato

Americkému plavci Michaelu Phelpsovi vyšel rekordní plán. V Pekingu získal osm zlatých medailí, což se na jediných olympijských hrách žádnému sportovci ještě nepodařilo. Poslední vítězství přidal ve štafetě, která vyhrála polohový závod na 4x100 metrů ve světovém rekordu. Třiadvacetiletý Phelps překonal legendárního krajana Marka Spitze. Ten na Hrách v Mnichově 1972 získal sedm zlatých medailí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Phelps | Zdroj: ČTK

Phelps tak celkově vybojoval spolu s šesti triumfy v Aténáćh už 14 zlatých medaili, což před ním nikdo jiný nedokázal. V závěrečné disciplíně celého plaveckého programu zaplavali Američané čas 3:29,34 minuty a zlepšili vlastní světový rekord z minulých olympijských her o sekundu a 34 setin. Američané potvrdili dominanci v této disciplíně, kterou v olympijské historii nikdo jiný nevyhrál.

Fenomenální Phelps navíc vytvořil v sedmém v osmi svých závodech v Pekingu nové světový rekord.

"Vůbec nevím, jak bych se teď měl cítit. Mám v hlavě spoustu emocí,"řekl Phelps hned po závodu.

"Ale je jasné, že bez pomoci kamarádů bych to nedokázal. Chtěl jsem dokázat něco, co nikdo nikdy nedokázal, ale bez kluků by to nešlo,"poděkoval kolegům ze štafety a především Jasonu Lezakovi, který skvěle finišoval v závodu na 4x100 metrů volný způsob a dohnal ztrátu v posledním úseku.

Nejkritičtější moment pro Phelpse přišel v sobotu v závodu na 100 metrů motýlek. V něm jen o setinu sekundy porazil díky výbornému finiši Srba Milorada Čaviče. Srbové sice podali protest, ale ten byl zamítnut.

4x100 pol. záv.:

1. USA (Peirsol, Hansen, Phelps, Lezak) 3:29,34 - světový rekord, 2. Austrálie (Stoeckel, Rickard, Lauterstein, Sullivan) 3:30,04, 3. Japonsko (Mijašita, Kitadžima, Fudžii, Sató) 3:31,18, 4. Rusko 3:31,92, 5. N. Zéland 3:33,39, 6. Británie 3:33,69, 7. JAR 3:33,70, Itálie diskvalifikována

Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme