Fittipaldi se necítí starý

Když v 70. letech zazářil některý pilot ve formuli 1, obvykle se nedožil vysokého věku. Bezpečnost tohoto sportu nebyla tak propracovaná jako v současnosti, kdy se velké změny udály hlavně po smrti Brazilce Ayrtona Senny. Jeho krajan z let 70., Emerson Fittipaldi měl více štěstí. Nejenže v letech 1972 a 1974 dokonce celý seriál formule 1 vyhrál, ale dožil se dneška. A proto se také mohl dnes objevit nečekaně a na skok v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emerson Fittipaldi v roce 1974

Emerson Fittipaldi v roce 1974 | Foto: pt.wikipedia.org

Emersona Fittipaldiho přivedlo do Česka hned několik záležitostí. Mimo jiné to, že spolu budou v příští sezóně A1 Grand Prix, kde jezdí národní týmy formulí více spolupracovat Češi a právě Brazilci. Zdá se, že by v zákulisí mohlo jít prakticky o jednu stáj, která by spolu testovala vozy a pracovala. Od toho si hodně slibuje jak majitel české licence Antonín Charouz, tak Emerson Fittipaldi. "Podle mě bude Brazílie jednička, Česko dvojka," rýpnul si s úsměvem Fittipaldi.

Chystá se také do Brna aby se tak jaksi rozzávodil než poletí do Anglie na Grand Prix Masters, tedy v podstatě Velkou cenu veteránů, kde spolu soupeří bývalí šampióni formulí. Věkem se už může Emerson Fittipaldi řadit mezi veterány. Na to, že by ale měl v prosinci 60. narozeniny rozhodně nevypadá. Poněkud neupraveně působil jen při úplně prvním setkání, kdy se novinářům v luxusní Vile Barrandov ukázal jen v propoceném triku a trenýrkách.

Chvíli předtím ještě cvičil, aby měl fyzičku na Silverstone. Pak už se vrátil osprchovaný a elegantně oblečený celý v černém. Otázce na kolik se cítí se ale rafinovaně vyhnul. "Myslím, že když se podívám na Paula Newmanna, můžu závodit klidně do 80. Ale minimální věk pro Grand Prix Masters je 45 let. Nejstarší byl Jacques Laffite, ale ten už nezávodí. Teď to jsem v 59 já. Jsem ten senior."

Na 60 ale Fittipadli rozhodně nevypadá. Dokonce si pro závod v Silverstonu troufá i na mnohem mladší soupeře. Třeba na domácího Nigela Mansella, který byl na vrcholu své kariéry hlavně na přelomu 80. a 90. let. Koneckonců Fittipaldi má závodění v krvi a vlastně neměl ani na výběr jiný osud než automobilového závodníka. "Když mi bylo pět let, můj otec byl motoristický novinář a bral mě na závodní okruhy. Tak jsem si oblíbil auta. Staly se mou vášní a závody jsem si zamiloval na celý život. Pořád si užívám každou sekundu závodění. Máte šanci uspět ve všem v životě, co děláte se zapálením. A já mám vášeň pro motoristické závody," vyznal Emerson Fittipaldi.

Největších úspěchů dosahoval začátkem 70. let. V roce 1972 a 1974 dokonce formulový šampionát vyhrál. "Myslím, že to byla pro formuli nádherná léta. Protože to byly hodně vyrovnané závody. Bylo tu sedm osm kluků, kteří mohli vyhrát jakoukoliv Grand Prix. Ale bylo to také velmi nebezpečné se značným rizikem. A mám velké štěstí, že tu jsem a pořád si užívám života a závodění. Protože to bylo velmi nebezpečné," řekl Emerson Fittipadli. A vzápětí dodal, že nejlepší závodní auto, jaké kdy řídil byl Lotus roku 1972.

Teď už Fittipaldi pochopitelně nežije jenom závoděním. Prohlásil, že na staříky už jsou i čtyři podniky Grand Prix Masters za rok docela dost. Zato se čile věnuje podnikání. Pochlubil se, že má hodně aktivit nejen v Brazílii, ale i ve Spojených státech, včetně obchodního centra v Miami. Je majitel pomerančovníkových plantáží v Jižní Americe, ale staví také - jak sám řekl - dvě rafinerie na ethanol. Závodění ale stále pilně sleduje a je v něm stále vlivnou osobou.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme