Fotbal si žádá změny

Baráž proti Belgii dopadla až nečekaně jednoznačně ve prospěch soupeře. Výsledkově to sice tak nevypadá, dvakrát 1:0, ale kdo oba zápasy viděl, musí uznat, že Belgie se na šampionát kvalifikovala zaslouženě. Šla cílevědomě a disciplinovaně za svým cílem, narozdíl od českého týmu. "Mysleli jsme si, že jsme něco víc než ve skutečnosti jsme. Ale není to tak. Nestačí, že hrajeme ve slavných klubech, Belgie nás přehrála," sebekriticky přiznal Vladimír Šmicer, záložník anglického FC Liverpool.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fotbal | Foto: Jan Rosenauer

Vystihl tak jeden z největších rozdílů nejen na trávníku, ale i mimo něj. Naši fotbalisté podali v obou zápasech nedisciplinovaný výkon, viděli tři červené karty. Přestože rozhodčí v obou utkáních byli na naše mužstvo přísnější a v některých momentech očividně Belgii pomohli, český celek nevyřadili. "Rozhodčí moc dobře věděli, co pískají a myslím si, že nás na šampionátu nechtěli. V obou zápasech bylo několik situací, které posoudili obráceně v náš neprospěch. Například vyloučení v Bruselu, kdy Belgičan Van Meir červenou za pošlapání Baroše nedostal, ale na druhé straně Řepka ano. A v Praze jasná penalta za ruku proti Belgii se nepíská, na druhé straně jasná na nás ano. To jsou klíčové momenty, které v takových zápasech rozhodují. Ale nechci se jenom vymlouvat, Belgie nás nepustila k ničemu, do žádné šance, hrála výborně," říkal po středeční prohrané bitvě sparťan Martin Hašek.

Ostudné chování některých jeho spoluhráčů, které výrazně přispělo k vyřazení, to ale neomlouvá. Je třeba si přestat jenom stěžovat a hledat chyby hlavně u sebe. Byli jsme horší, proto jsme vypadli. "Nedali jsme ve dvou zápasech ani jeden gól, nemůže proto postoupit. Navíc jsme neměli ani pořádnou šanci, to se vyhrát nedá. Pořád jsme se snažili jen o nakopávání vysokých míčů na útočníky, pořádně jsme si nepřihráli. Takový fotbal se už dneska dávno nenosí," jednoznačně hodnotil oba barážové zápasy Šmicer.

Jenomže k nim vůbec nemuselo dojít, nebýt zbytečných selhání v kvalifikační skupině. I tam ale provázely Chovancovo mužstvo neduhy, které se projevily i proti Belgii a o kterých už byla řeč - tedy hlavně nedisciplinovanost hráčů, pramenící z jejich přehnaného sebevědomí a namyšlenosti. Do baráže prostě Česko spadnout vůbec nemuselo, nebýt ostudných vystoupení na Maltě a na Islandu, v nichž ztratil celek pět bodů. Přitom v tabulce ztráceli naši na postupující Dánsko bodíky dva. "Kvalifikační skupinu jsme měli hratelnou, měli jsme z ní postoupit přímo. Jenomže ani v průběhu kvalifikace se nám nevyhnuly výpadky, kterých bylo víc než jindy," přiznával Šmicer.

Kromě hráčů nesou jednoznačnou zodpovědnost za velký neúspěch trenér a jeho nejbližší spolupracovníci. Jejich největší chybou bylo, že tým rádoby hvězd nezvládli, reprezentace neměla morálku, někteří hráči, zvláště Nedvěd, Poborský, Srníček a Řepka, kteří měli mužstvo táhnout, si byli jisti svoji neotřesitelnou pozicí a dělali si, co chtěli. A je proto jednoznačné, že by měl Jozef Chovanec odstoupit. Sám dokonce před baráží řekl: "Pokud nepostoupíme na mistrovství světa, budu neúspěšný trenér a skončím." Tak na co ještě čeká?

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme