České fotbalové kluby se o své stadiony starají. Technický stav pravidelně kontroluje statik

Hodně rozporuplné pocity aktuálně zažívají někteří fanoušci fotbalistů Alkmaaru. Ti se totiž nějaký čas nepodívají na domácí zápas svého klubu, na druhou stranu ale mohou být rádi, že jsou ještě naživu. Na stadionu nizozemského celku se o víkendu zřítila část střechy jedné z tribun, v ochozech ale tou dobou naštěstí nikdo nebyl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion v Alkmaaru | Foto: imago sportfotodienst/via www.imago-images.de | Zdroj: ČTK

Nepříjemná událost vyvolala v evropských médiích velký ohlas a množství novinářů a fotografů se bezprostředně po ní sešlo přímo u stadionu Alkmaaru. Podle britské BBC způsobil nevšední nehodu silný vítr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na fotbalovém stadionu v Alkmaaru se o víkendu zřítila část střechy jedné z tribun. Lukáš Michalík zjišťoval, jak se starají o své stadiony české kluby

„Je to spíš shoda náhod, žádná konstrukce nevydrží všechno. Když budete mít extrémní zatížení, bude namrzat sníh, tak dostanete takovou masu ledu, že vám doma klidně spadne garáž. Jsou věci, které neovlivníte,“ řekl Radiožurnálu architekt Vladimír Mašinský, který mimo jiné navrhoval zastřešení olympijského stadionu v Londýně.

Zřícení střechy v Alkmaaru je v tomto směru raritou, protože sportovní kluby na pravidelnou údržbu stadionů ve většině případů hodně dbají. To potvrzují i slova ředitele komunikace fotbalové Sparty Ondřeje Kasíka.

Na stadionu v Alkmaaru se zřítila část střechy. Kde se budou hrát naplánovaná utkání, není jasné

Číst článek

„Stadion prochází kontrolou statika každé dva roky. To kulaté razítko, které od něj dostaneme, nepotřebujeme jen pro klub, ale zároveň musíme technickou způsobilost stadionu doložit i fotbalové asociaci,“ uvedl Kasík.

O technický stav svého stadionu se pravidelně starají také v Liberci, kde v nejbližších měsících začnou například s generální údržbou jedné z tribun.

„Majitelé, tedy město, provádí pravidelné revize se statikem. Projdou se tribuny, sváry, šrouby a udělá se z toho zápis,“ vysvětlil postup při revizi stadionu technický ředitel fotbalového Slovanu Liberec Vlastimil Čadílek.

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme