Cenu fair play získal autor legendární penalty Panenka. Ocenění má také Šlesingr

Držitelem hlavní ceny Českého klubu fair play za rok 2018 se stal Antonín Panenka. Bývalého fotbalového reprezentanta, který v prosinci oslavil sedmdesátiny, ocenilo předsednictvo klubu za jeho celoživotní postoj. Hlavní ceny za čin obdrželi cyklisté Martina Kocháňová a Radim Vrba, veslařská trenérka Martina Součková a Mirka Franková s Annou Stodolovou, které zachránily život malého fotbalisty po zásahu bleskem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Panenka

Antonín Panenka | Foto: www.bohemians.cz/PJMl


„Fotbalový básník“ Panenka se proslavil zejména rozhodující penaltou ve finále mistrovství Evropy 1976, všeobecně je ale také považován za jednoho z nejslušnějších hráčů své éry. Na jeho gentlemanské vystupování vzpomínají spoluhráči, trenéři i soupeři; jen pokořený německý brankář Sepp Maier se na něj po bělehradské penaltě ještě dlouho zlobil, ale nakonec mu i on odpustil.

Jeho ‚vršovický dloubák‘ napodobovali i Zidane nebo Pirlo. Antonín Panenka slaví 70. narozeniny

Číst článek

Smysl pro čestnou hru vydržel Panenkovi i po skončení hráčské kariéry, kdy se vrátil do Bohemians Praha 1905 jako funkcionář. S vídeňským Rapidem předtím získal dva mistrovské tituly, v reprezentaci odehrál 59 zápasů a vstřelil 17 gólů. Má rovněž bronz z mistrovství Evropy 1980 v Itálii, v témže roce byl vyhlášen nejlepším fotbalistou Československa.

„Vždycky jsem se snažil hrát pro diváky, rozdávat jim radost. Myslím, že je to moje poslání, protože jsem se tady narodil. Snažil jsem se, aby z toho diváci měli dobrý pocit a povídali si o těch zápasech. Tohle ocenění beru jako to, že se mi to možná podařilo,“ řekl Panenka pro Radiožurnál.

Kocháňová a Vrba pomohli na trase Bikemaratonu Drásal závodníkovi, který se zranil při těžkém pádu. Bývalá reprezentační veslařka Součková v červnu zachránila život dvěma hledačům kešek, které v pražském podzemí spláchla do Vltavy přívalová vlna. Maminky Franková a Stodolová pomohly oživovat malého fotbalistu, jenž zůstal ležet na hřišti, do kterého uhodil blesk. Samy přitom měly na trávníku vlastní děti.

Ocenění má také biatlonista Šlesingr

Diplomy udělil Český klub fair play například triatlonistovi Marku Svobodovi, jehož pomoc vyčerpané kanadské závodnici v posledních metrech slavného havajského Ironmana obletěla celý svět. Michal Šlesingr byl oceněn za svůj přínos v boji o změnu poměrů ve světovém biatlonu, především o adekvátní postihy za dopingová provinění.

„Děkuji vám za ocenění. Jsem rád, že jste si všimli, že na tomhle poli něčeho můžeme dosáhnout. Doufám, že bude možné se posunout ještě trošku dál, protože určitě tam jsou stále rezervy. Nicméně taky doufám, že to třeba inspiruje i některé další sporty,“ vzkázal Šlesingr na videu.

Veterinární technik Jaroslav Komárek zase v rámcovém dostihu Velké pardubické zachránil život jezdci, kterého kůň vláčel několik set metrů za sebou s nohou zaklíněnou ve třmenu.

ČTK, mau Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme