Bitky, pyrotechnika a házení židlemi. Komise zahájila řízení s Plzní a Spartou kvůli pohárovému finále

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) v pondělí zahájila řízení s Viktorií Plzeň a Spartou Praha po středečním finále poháru. Po skončení utkání na západě Čech vnikli na hrací plochu fanoušci obou táborů a došlo k několika potyčkám. Každý z klubů se bude na příštím zasedání ve čtvrtek obecně zpovídat z nesportovního chování příznivců a pěti konkrétních prohřešků. O zahájení řízení formou per rollam informovala LFA v komuniké.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při finále českého fotbalového poháru se několik fanoušků střetlo i v bitkách

Komise zahájila řízení s Plzní a Spartou kvůli finále poháru | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Po závěrečném hvizdu středečního finále, v němž Sparta v Doosan Areně zvítězila 2:1 a po ligovém titulu získala double, se na trávník dostali fanoušci obou klubů. Zasáhnout proti nim museli policejní těžkooděnci.

Ostudná dohra finále MOL Cupu: fanoušci vběhli na hřiště a začali se prát, napadli i komentátory televize

Číst článek

Na hřiště nejdříve vniklo pár desítek příznivců Viktorie, kteří postupovali přes hrací plochu směrem ke sparťanským sektorům na opačné straně. Následně na trávník vstoupili i letenští fanoušci. Došlo i na bitky.

Výtržnosti narušily také vysílání České televize, na improvizované studio na ploše vedle sparťanského sektoru dopadly židle pro fotografy, kterých se zmocnili fanoušci.

Disciplinární komise zahájila s oběma kluby řízení kvůli pěti prohřeškům. Fanoušci obou týmů nedovoleně vnikli na trávník, dopustili se výtržností a potyček, použili pyrotechniku a vhazovali předměty na hřiště.

Pouze Viktorii pak komise vytkla nevhodné pokřiky, Sparta se zase bude zpovídat z poškození zařízení stadionu svými příznivci. Dá se čekat, že oba kluby dostanou vysokou pokutu.

Zapojení policie

Pořadatelem finále byla Fotbalová asociace České republiky (FAČR). V prohlášení uvedla, že se bezpečnostní služba nejprve snažila situaci po utkání řešit bez aktivního zapojení policie.

Rakušan chce po incidentech fanoušků změny na stadionech, od klubů žádá intenzivnější spolupráci

Číst článek

Tu pak o součinnost dle zákona o podpoře sportu požádal bezpečnostní manažer ve chvíli, kdy na hrací ploše reálně hrozil hromadný střet příznivců obou klubů a docházelo i k dalším výtržnostem. Vedení FAČR zahájilo vlastní vyšetřování událostí po zápase a se závěry seznámí výkonný výbor.

Finále se uskutečnilo v Plzni proto, že je hůře postaveným týmem podle pohárového koeficientu za posledních pět let. Výhodu klasického domácího prostředí ale Západočeši neměli, oba kluby pro své fanoušky dostaly 3335 vstupenek.

Zbytek z více než jedenáctitisícové kapacity stadionu připadl FAČR a partnerům. Viktoria uvedla, že ji výtržnosti fanoušků velmi mrzí. Zároveň prý ale udělala maximum a při organizaci utkání postupovala v souladu se všemi doporučeními a pokyny pořadatele (FAČR).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme