Český fotbal čeká vyjednávání před valnou hromadou. Jasní nejsou kandidáti ani způsob volby

Do mimořádné valné hromady, na které by měl být zvolen nový předseda fotbalové asociace, zbývá čtvrt roku. Jednání o možných kandidátech se ale teprve rozjíždějí. Vždyť v tuto chvíli se ani neví, jakým způsobem se vlastně bude volit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek 19. valné hromady FAČR | Zdroj: ČTK

„Soukolí celého toho předvolebního stroje se teprve rozbíhá,“ říká podle Radiožurnálu ředitel marketingové agentury STES Martin Malík, který ve volbách na začátku června dostal nejvíc hlasů, i když mu ke zvolení nestačily.

Škoda pro fotbal, komentují nezvolení předsedy FAČR funkcionáři. Berbr si prý chtěl odpočinout

Číst článek

Český fotbal je od té doby bez předsedy, protože Miroslav Pelta obviněný v dotačním skandálu krátce nato na svou funkci rezignoval. Delegáti budou mít další pokus 12. prosince v Nymburce.

V současnosti ale není jasné, mezi kým budou mít na výběr. Rivalové z června Martin Malík a Petr Fousek opětovnou kandidaturu zatím jen zvažují. A veřejně se o funkci nepřihlásil ani nikdo jiný.

„Pokud se týká kandidatury na předsedu, je to trošku předčasná otázka. Samozřejmě že jsem kontaktu se svými podporovateli z červnové valné hromady,“ připouští Petr Fousek, který v červnu vyhrál v moravské komoře.

Podobně neurčitě mluví i vítěz v české části Martin Malík: „Bude velmi významně záležet na tom, jaká bude situace, kdo budou ostatní uchazeči o post předsedy a o to, zda budu cítit širokou podporu.“

O změně stanov v říjnu

Zákulisní jednání už ale probíhají. A netýkají se pouze jmen, ale také případných změn stanov, což s vedením českého fotbalu řešili i zástupci FIFA a UEFA. V současnosti je ke zvolení zapotřebí podpora jak v české, tak v moravské komoře současně, nově by mohla ve čtvrtém kole volby rozhodovat prostá většina.

„Ještě v červnu proběhl výkonný výbor, který se usnesl a pověřil oba místopředsedy, české i moravské komory, aby projednali změnu stanov tak, jak ji schválil výkonný výbor,“ vysvětluje generální sekretář asociace Rudolf Řepka.

Obě komory se k návrhu vyjádří 10. října. Je možné, že Morava souhlasit nebude - má totiž méně delegátů, takže Čechy by pak mohly zvolit předsedu i přes její odpor. Kdyby se obě strany nedohodly ani na žádném jiném řešení, mohly by prosincové volby skončit patem stejně jako v červnu. Český fotbal každopádně čekají měsíce plné zákulisního vyjednávání.

Petr Šedivý - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme