Po Berbrovi končí i Damková. Bývalá rozhodčí rezignovala na své funkce ve fotbalovém svazu

Dagmar Damková rezignovala na pozici členky výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR) a na post předsedkyně Řídící komise pro Čechy. Bývalá prvoligová rozhodčí odstoupila poté, co v pondělí ve všech fotbalových funkcích skončil její partner Roman Berbr, který figuruje v kauze údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy. Novinářům to řekl tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

Praha (Aktualizováno: 13:57 21. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dagmar Damková | Foto: Dominik Bakeš / CNC | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ve výkonném výboru je po rezignacích Berbra a Damkové aktuálně jen deset členů. Příští týden se proto uskuteční jednání, které bude řešit i možnost případného svolání mimořádné valné hromady. Ta je zatím naplánovaná na jaro příštího roku.

Fotbal asi nebude nikdy křišťálová studánka, ale s koncem Berbra dostal poslední šanci, míní reportér Mádl

Číst článek

„Situací se bude zabývat výkonný výbor, který je svolán na příští týden. Ten bude jako kolektivní orgán, který rozhoduje o zásadních otázkách asociace, řešit také možnost případného svolání mimořádné valné hromady FAČR a otázku jejího uskutečnění,“ uvedl Jurman.

Předseda asociace Martin Malík je přesvědčen, že výbor situaci v deseti lidech zvládne a jakákoliv unáhlená řešení by fotbalu nepomohla. „Jsem si jist, že v současném složení, tedy bez Romana Berbra a Dáši Damkové, dokážeme ve výkonném výboru vyvést český fotbal z té současné krize. Na všechny jeho členy budu v tomto směru apelovat k maximální součinnosti a aktivitě,“ řekl Malík v nahrávce pro média.

„Já osobně mohu garantovat stejně rozhodný přístup k věci jako během předchozích tří dnů. Zároveň bych chtěl vyjádřit osobní poděkování za podporu ze strany většiny profesionálních klubů, které si vážím a vnímám ji jako velký závazek,“ dodal Malík, který v reakci na kauzu v pondělí oznámil sedm kroků, jimiž se chce pokusit fotbal očistit.

Policejní zásah

Damková rezignovala na vedoucí funkce ve FAČR na vlastní žádost po konzultaci s Malíkem. Pětačtyřicetiletá bývalá sudí, která působí v komisích rozhodčí UEFA a FIFA, je řadu let Berbrovou partnerkou. Její muž je nejvýše postavenou osobou v aktuální kauze, kterou rozpoutal páteční policejní zásah na několika místech v zemi včetně sídla FAČR na pražském Strahově.

Berbr byl v neděli stejně jako sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý ligový hráč Michal Káník poslán do vazby. O den později rezignoval na post místopředsedy FAČR a na pozice ve výkonném výboru i šéfa plzeňského krajského svazu.

Výkonný výbor také v pondělí odvolal čtyři z pěti členů komise rozhodčích v čele s předsedou Jozefem Chovancem. Zůstal pouze Tomáš Bárta, jenž byl nominován za Ligovou fotbalovou asociaci. Odvolána byla také komise rozhodčích Řídící komise pro Čechy. Sestaveny budou nové listiny rozhodčích, na nichž už nebudou sudí, kteří v současné aféře figurují.

Berbr je jednou z 20 obviněných osob v kauze údajného ovlivňování výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme